Kristi Malmberg • 11. veebruar 1999 kell 22:00

Riigikogus valitseb vaikus

Seaduste vastuvõtmisel hääletab üldjuhul 30--40 riigikogu liiget. See aga välistab nende seaduste heakskiitmise, mille vastuvõtmiseks on vaja riigikogu enamust ehk 51 häält. Juba ongi käes esimesed tagasilöögid. Mõni päev tagasi jäi kinnitamata krediidiasutuste seaduse osa, kus on kirjas pankade rikkumiste korral rakendatavad karistusmäärad.

Riigikogu liikmed tunnistavad ka ise, et igapäevasest tööst on tähtsamaks saanud valimistega tegelemine. «Saalis torkab see ikka kõvasti silma, komisjonides vähem,» nendib majanduskomisjoni esimees Tiit Made. «Täiesti selge on, et suuri raskusi tekib 51 häält nõudvate eelnõude puhul.»

Riigikogu esimehe Toomas Savi sõnul on Toompea saalis sellel nädalal tõesti vähe saadikuid olnud, kuid osa riigikogu liikmetest oli Balti assambleel ja Põhjamaade nõukogus.

«Kuigi tuleb tunnistada, et tõesti on seoses valimiste lähenemisega saadikuid Toompeal üha vähem näha, ei saa kedagi otseselt süüdistada töö tegemata jätmises,» kinnitab Savi.

Hoolikamad kohalistujad on tavaliselt Maarahva ühenduse liikmed, seevastu Isamaaliidu ning Reformierakonna pingiread muutuvad aina hõredamaks.

Reformierakonna esimees Siim Kallas näiteks viibis teisipäeval, kui riigikogus oli arutlusel mitu seadust, hoopis Saku gümnaasiumis õpilastega kohtumas. Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kui tuntud puuduja külaskäigud parlamenti on aga jäänud veelgi harvemaks.

Maarahva erakonna fraktsiooni esimees Tiit Tammsaar ütleb, et tema püüab valijatega kohtumisi ikka nii sättida, et need riigikogu tööd ei segaks. «Mind ka teisipäeval ei olnud, olin Rapla omavalitsuste liidu üldkogu koosolekul,» selgitab ta.

Tammsaare hinnangul vaevalt enam praegusele riigikogule tegutsemiseks jäänud kahe nädala jooksul mingeid olulisi otsuseid vastu võetakse.

«Valimised mõjutavad kohalkäimist küll, mis siin salata,» lausub Tammsaar. «Saksa Bundestagis näiteks võetakse iga puudutud päeva eest 200 Saksa marka palgast maha,» räägib Tammsaar.

Hetkel kuum