Tõnis Oja • 14 veebruar 1999

Euro kurss läheneb 1,12 dollarile

Jaapani Pank keeldub riiklike võlakirjade ostmisest ja otsustas reedel üleöölaenude intressi langetada seniselt rekordmadalalt 0,25 protsendilt 10 baaspunkti võrra 0,15 protsendile. Analüütikute hinnangul on intressi alandamisest tulenev efekt mõõdukas ja lühiajaline. Ringluses oleva rahamassi suurendamine on Jaapani Pangale hädavajalik ja mitmed analüütikud kardavad, et keskpank võib panna jeeni kursi allhoidmiseks trükimasinad tööle. See on aga liikumine noateral, sest raha juurdetrükkimine võib viia saareriigi praegusest deflatsioonieelsest seisundist hüperinflatsiooni.

Keskpanga mõõduka otsuse tulemusena langes dollari kurss samuti mõõdukalt nii jeeni kui ka euro suhtes. Neljapäeva hilisõhtul langes euro kurss oma lühikese ajaloo madalaimale tasemele -- 1,1209 EUR/USDni, mis teeb dollari kursiks 13,9590 krooni.

Sel nädalal on valuutaturgudel ilmselt rahulik. Täna on presidendipäeva puhul suletud USA finantsturud, reedel avaldatakse Ühendriikide kaubandusbilanss ning neljapäeval koguneb Euroopa keskpanga rahanduspoliitikat kujundav nõukogu. Ebakindlust on seega küll ja vaevalt et investorid olulisi positsioone soetavad.

Hetkel kuum