15 veebruar 1999

Jaapan pangakriisist lõpuks toibumas

Eile täitus tähtaeg, milleni Jaapani pankadel oli võimalust taotleda riiklikult pangatoetuskomisjonilt lisakapitali. Kokku taotleb 17 suurpangast toetust 14 panka.

Taotletava summa suurus on 7450 mld jeeni ehk 2000 mld jeeni rohkem kui novembris prognoositi. Umbes 1500 miljardit jeeni hangivad nad omal käel.

Suurtest pankadest on Tokyo-Mitsubishi üks väheseid, mis on otsustanud ise hakkama saada. Sel aastal on pank hankinud lähedalseisvatele firmadele eelisaktsiate müügiga endale 245 mld jeeni ja kavatseb lisaks välismaalt juurde laenata 300 mld jeeni.

Kui pangatoetuskomisjon on oma otsuse teinud, siis valmistuvad pangad emiteerima eelisaktsiaid, mis riik ära ostab. Taaskapitaliseerimine võimaldab pankadel halvad laenud maha kanda ja reservi suurendada. Siis saavad pangad veel enne aruandlusaasta lõppu 31. märtsil end terveks kuulutada.

Et riigilt rahasüsti saada, tuleb pankadel täita väga ranged tegevuse ratsionaliseerimise ja struktuurimuutmise nõuded.

Riigi finantsinspektsiooni andmetel oli aastavahetusel pankade 394 200 miljardi jeeni suurustest kogulaenudest probleemsed laenud 49 500 miljardit jeeni.

Jaapanis on pikka aega olnud 21 suurt panka, mis asjatundjate arvates koonduvad edaspidi 7 grupeeringuks -- Mitsubishi, Mitsui, Sumitomo, Sanwa, Fuyo-DKB, Tokai-Asahi ja IBJ-Nomura.

Autor: DI

Hetkel kuum