Sulev Oll • 15 veebruar 1999

Päästeametnik kustutab ja uurib

Süütamisi ja nende põhjuseid uurides selgus ootamatu tõsiasi. Politsei väitel annab neile süütamiskahtlusega põlengu materjalid uurimiseks päästeamet, päästeameti töötajate arvates on süütamise kindlakstegija politsei.

Probleem tekkis eelkõige sellest, et aastani 1992 oli tulekahjude uurimine ja juurdlemine tuletõrjujate ülesanne, sealt alates politsei rida. Siseministeeriumi eelmise aasta kevade määruse kohaselt on tulekahjude juurdlemine aga taas tuletõrje asi.

Paraku on selle ülesande täitmiseks vaja eelnevalt määratleda ametnike koolitus, volitused, ametijuhendid, õiguslikud tagatised, finantseerimine. Kuna see kõik nõuab aega, tekkiski kolmveerandiks aastaks olukord, et üks ametkond veel ei saanud, teine ei pidanud süütamisi uurima. Asi lahenes siiski nii, et sisuliselt tegeles sellega politsei, vormiliselt aga päästeamet. Sealt kommentaari alul toodud vastuolu tuleneski.

Mõneti on tuletõrjuja ja uurija ameti ühitamine õige, kuid kustutaja ja uurija kuulumine samasse ametkonda toob ka uued ohuallikad. Uurimise käigus võib ju ilmneda, et kustutajad on süüdi kahjude suurenemises, uute kahjude tekkimises või koguni ohvrites.

Hetkel kuum