Kristina Traks • 15 veebruar 1999

Piimatootjad põgenevad Ühinenud Meiereide juurest

ASi Ühinenud Meiereid asemel müüvad tootjad nüüd piima ASidele Lacto ja Rävala Piim, sest need tööstused maksavad piima eest tunduvalt rohkem.

Pärnu- ja Läänemaa tootjatelt piima kokku ostva OÜ Dubloon juhatuse liige Margus Dreiar ütles, et ettevõte müüb nüüd piima Rävala Piimale, kes maksab tunduvalt kõrgemat hinda ja peab kinni maksegraafikust.

«Miks peaksime piima odavalt Ühinenud Meiereidele müüma, kui Rävala selle eest rohkem maksab?» küsis Dreiar. Paar nädalat tagasi ähvardas Dubloon Ühinenud Meiereid pankrotiga, kui see ei maksa piimaraha ära. Dreiari kinnitusel on Meiereid tänaseks põhivõla tasunud.

Ühinenud Meiereide baashind on 1,35 krooni liitri eest, Rävala Piimal aga 1.75. Dubloon varub kuus umbes 200 tonni piima, millest enamiku müüb Rävala Piimale.

ASi Rävala Piim juhataja Rein Viilu ütles, et paljud Ühinenud Meiereidele piima müüvad tootjad on soovinud edaspidi hakata piima tooma Rävala Piimale. «Pakutakse rohkem, kui me vastu võtta suudame,» ütles ta. Viilu hinnangul on piima kogus, millest Ühinenud Meiereid tootjate lahkumise tõttu ilma jääb, märkimisväärne.

Viilu sõnul toovad Rävalale nüüd oma piima ka Jõgevamaa tootjad.

ASi Lacto varumisdirektor Väino Antons ei nõustunud piimatootjate ületulemist Ühinenud Meiereidest Lactosse kommenteerima. Eelmise aasta lõpus uue pulbritorni avanud Lacto saab Ühinenud Meiereide juurest üle tulnud tootjatelt kuni 18 tonni piima ühes kuus rohkem.

Ühinenud Meiereide Paide piimakombinaadi peadirektor Ilmar Rohtmets ütles, et praegu ettevõtet veel toorainekoguse vähenemine ei mõjuta. «Praegu läheb Venemaale toodangut minimaalselt ja me ei saa piima eest kõrgemat hinda maksta,» lisas Rohtmets.

Ühinenud Meiereide pressiesindaja Ene Nobel kinnitas, et ükski lepinguline suurtootja pole loobunud ega loobumas Ühinenud Meiereidele piima müümisest. «Siseturule tootmiseks vajaminev kogus piima on meil olemas,» ütles Nobel.

Kui palju täpselt Ühinenud Meiereide kolm tööstust päevas piima töötlevad, ei nõustunud Nobel ütlema.

Hetkel kuum