Aivar Hundimägi • 15 veebruar 1999

Tippärimeeste valel olid lühikesed jalad

Eilses Äripäevas ilmunud osaline Eesti Telekomi aktsionäride nimekiri pakkus üllatusi ja oli õppetunniks meie avaliku elu tegelastele.

Vaatamata sellele, et Tallinna väärtpaberibörs on tegutsenud juba üle kahe aasta, ei tea näiteks mõni tippärimees, et börsiettevõtete aktsionärid on Eestis avalik informatsioon.

Mulle valmistas kõige suurema üllatuse ja samas ka pettumuse Eesti Mobiiltelefoniga konkureeriva Q GSMi juhatuse esimees Toomas Peek.

Päev pärast emissiooni lõppu kinnitas Peek Eesti Päevalehes (vt «Seli tegi miljonipak-kumise» EPL, 10.02.1999), et tema Telekomi aktsiaid ei märkinud.

«Oleksin soovinud märkida küll, aga ainult juhul, kui kõigile investoritele oleksid võrdsed tingimused,» põhjendas Toomas Peek emissioonis mitteosalemist.

Teda häiris, et tema Eesti Mobiiltelefonis töötavale vennale Kuuno Peegile kui Telekomi tütarfirma töötajale garanteeris riik aktsiaid 20 000 krooni eest, teistele kohalikele investoritele 7500 krooni eest.

Valel on aga lühikesed jalad ja nii selgubki Telekomi aktsionäride nimekirja lugedes, et Toomas Peek on ostnud emissioonist 1179 aktsiat, investeerides Telekomi kokku 100 000 krooni. Tema vend Kuuno on ostnud ainult 235 aktsiat.

Q GSMi juht Toomas Peek ei olnud ainuke, kes Telekomi emissiooni järgsetes intervjuudes ei tabanud ära, et koos emissiooniga muutub Telekom avalikuks ettevõtteks ja seega saab avalikuks ka suur osa Telekomi aktsionäre.

Eesti Mobiiltelefoni peadirektor Tõnu Tee teatab eilse Eesti Päevalehe küsitluses, et märkis aktsiaid natukene rohkem kui miinimumkoguse eest.

Miinimumkogus oli Tõnu Tee jaoks 20 000 krooni, aktsionäride nimekirjast aga selgub, et tegelikult märkis Tee aktsiaid 250 000 krooni eest.

Tee annab sõnale «natukene» rahalise mõõte ja see on 230 000 krooni. Kui Toomas Peek valetas eesmärgiga konkurenti halvustada, siis Tõnu Tee tagasihoidlikkus jääb mulle mõistmatuks.

Kolmas ärimees, kes avalikkuse ees tagasihoidlikkusega silma paistis oli Harju Elektri juhatuse esimees Endel Palla. 11. veebruari Äripäeva eelviimasel leheküljel vastas Palla küsitlusele, et investeeris Telekomi 30 000 krooni. Tema tegelik investeering oli aga 60 000 krooni.

Toomas Peek, Tõnu Tee ja Endel Palla on halb näide Eesti tippärimeeste sõnade paikapidavusest ja nende usaldusväärsusest.

Hetkel kuum