16. veebruar 1999 kell 22:00

Ukse juhtmehhanismi vali vastavalt ukse laiusele ja kaalule

Ukse juhtmehhanismi valik nõuab hoolikat järelekaalumist. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ukse suurusele, kaalule ja asendile, ust puudutavatele ehituseeskirjadele, ukse materjalile ja ukse kaudu kulgevale liikumisele.

Ukse sulgurmehhanism peab liigutama ust õhku välja tõrjudes läbi ruumi. Kuna uks liigub ümber jäiga punkti, siis suurim õhurõhk on suunatud ukse esiservale. Sellest tingituna põhineb õige suurusega ukse sulgurmehhanismi arvutamine ukse laiusel -- mida laiem uks, seda võimsamat mehhanismi selle liigutamiseks vajatakse. Mõned ülearused sentimeetrid ukse kõrguses ei ole ligilähedaseltki nii olulised kui mõned sentimeetrid ukse laiuses.

Kui ukse tegelik suurus ja kaal sobivad kokku kahe erineva ukse sulgurmehhanismi suurusega, tuleb valida tugevam mehhanism.

Tabelis olevad ukse laiused on uste paigaldamise standardid . Kui tegemist on ebatavaliselt kõrgete või kaalult raskete ustega, tuuliste või tuuletõmbusega tingimustega, tuleb valida tugevam sulgurmehhanism.

Ettevaatliku meelega projekteerijad soovitavad kõrgetele ustele sageli tarbetult tugevaid ukse sulgurmehhanisme. Sel juhul võib ukse avajal olla raskusi ukse lahti lükkamisega, kuna lahtitõukamise takistus on liiga suur.

Tähelepanu tuleb pöörata ka ukse kaalule ehk massile. Kui uks on kinni hingede abil, peavad need kandma ukse raskust ja võimaldama ukse vaba liikumist minimaalse hõõrdumisega.

Kui uks on kinnitatud ukse põrandasulgurmehhanismi abil, siis sellega on probleem peaaegu täiesti välistatud. Põrandasulgurmehhanism koosneb vastupidavatest laagritest, mis on võimelised kandma väga suuri raskusi, sageli enam kui 300 kg. Põrandasulgurmehhanismis kasutatud võllisüsteem elimineerib hõõrdumise peaaegu täielikult ja võimaldab sel moel saavutada maksimaalse sulgemisjõu.

Mõned ukse juhtmehhanismid on valmistatud jäiga sulgemisjõuga ja vastavad alati mingile teatud suurusele. Sel puhul reguleeritakse ukse raamil paiknevat sulgurit piki ukse ülaäärt nihutades. Mida lähemal ukse hingedele on sulgurmehhanism paigutatud, seda nõrgem on sulgemisjõud ja vastupidi.

Muud sulgurmehhanismid on varustatud seadistusega, mis lubavad vedrude eelpingestamist. See võimaldab sulgurmehhanismi reguleerida täpselt sobivaks ukse laiuse ja muude nõudmiste suhtes.

Hästi projekteeritud ukse juhtmehhanismide hõõrdumine on minimaalne ja lubab suuremat osa avamisel tekkinud vedru energiast rakendada ukse sulgemiseks.

Autor: Mart Rosin

Hetkel kuum