17 veebruar 1999

Asko ja Sotka liituvad

Pärast Sotka ja Asko Huonekalut ostmist saab Sponsor Capitalist Soome konkurentsitult suurim mööblimüüja, kelle käes on ligi 30% mööblimüügiturust. Nende kahe firma eelmise aasta käive oli üle 2,6 miljardi Eesti krooni ja kasum umbes 156 miljonit Eesti krooni. Sponsor Capital maksis Asko eest 884 miljonit krooni.

Asko konkurendi Isku tegevdirektor Hannu Roine ei usu, et käesolev tehing Soome turul esialgu midagi oluliselt muudaks.

Sponsor Capitali tegevdirektor Olli Anttila kinnitab, et tegemist ei olegi ühinemisega, vaid et Sotka ja Asko jätkavad kumbki oma tegevusalal. «Me arendame kumbagi iseseisva võrguna ja viime firma siis börsile, mille järel Sponsor tõmbub investeerimisfirmana mööblitootmisest tagasi,» lisas Anttila.

Kuna Sotkal ei ole oma tootmist, vaid ta hangib mööblit eri tootjate käest, siis ütles Anttila, et edaspidi on Sotkal võimalik mööblit toota ka Asko kahes Lahtis asuvas tehases, mida Anttila sõnul müüki ei panda.

Sotka rajaja ja tegevdirektori Mauri Ikola käes on praegu 25% Sotka aktsiatest, mida ta saab hiljem vahetada uue börsifirma aktsiate vastu. «Nüüd avaneb meil võimalus saada kapitali äritegevuse arendamiseks ja laiendamiseks,» ütles Ikola, kes saab uue mööblifirma juhatuse aseesimees.

Sotkal, mis on valinud strateegiaks laieneda Baltimaadesse, oli eelmise aasta käive ligi miljard Eesti krooni ja kasum 78 miljonit krooni. Asko käibeks oli umbes 1,6 miljardit ja ettevõttel on praegu käsil kaupluste uuendamine Stockholmis.

Uue firma nimeks saab Asko Huonekalu OY. Kuna Asko kontsern müüs koos mööblitootmisega ka klassikalise Asko kaubamärgi, siis on tekkinud küsimus, kas Asko kontsern ei kavatse mitte nime vahetada, näiteks Uponoriks. Uponor on Asko tütarfirma, mis on maailmas üks juhtivaid ehitusplasttorude tootjaid.

Asko kontserni tegevdirektori Jarmo Rytilahti kinnituse kohaselt ei kavatse Asko siiski nime muuta.

Sponsor Capital on valdusfirma, millele kuuluva Sponsor Fundi eelkäija Sponsor tekkis Soomes 1980. a majandusbuumi ajal. Hiljem võttis Sponsori üle Soome Kansallispankki, mis nüüd kuulub MeritaNordbankeni koosseisu.

Praegust Sponsor Fundi seob eelkäijaga üksnes nimi ja see tegutseb tööstus- ja kindlustusfirmade ning MeritaNordbankeni arendusfondina. Fondil osalus Asko Huonekalus on 100%, Sotkas 75%, Enstos 34%, Exelis 50% ja Telestes 100%.

Autor: KL

Hetkel kuum