17 veebruar 1999

Soomlased hõivavad liidrikoha Eesti mööbliturul

«Sotka jõud suureneb,» lausus Sotka Eesti OÜ juhataja Antti Närhinsalo, kommenteerides Sotka ja Asko käimasolevat liitumist Soomes. «Koos Askoga tõuseme kindlasti liidriks.»

Sotka on mööbli müügifirma, kallima hinnaklassiga Askol on aga Soomes ka oma tootmine.

«Haaratakse turgu, kuhu jäävad ainult suured ja tugevad,» ütles Eesti juhtiva büroomööbli tootja ASi Standard juhatuse esimees Enn Veskimägi. Tema kinnitusel ei mõjuta Soome mööblifirmade liitumine siiski Eesti spetsialiseerunud mööblifirmasid, sest Asko toodab mööblit väga laia sortimendiga. «See samm annab mõtlemisainet aga Tallinna Mööblimajale,» nentis Veskimägi.

«Võitlus turu pärast elavneb,» möönis Tallinna Mööblimaja juhatuse esimees Uno Kallas. Ta lisas aga, et kitsama kaubavaliku ja viiendiku võrra kallima hinna tõttu ei ründa Sotka Mööblimaja turgu. «Nad tegid valearvestuse, sest meie ostja käib neljas-viies poes hindu üles kirjutamas enne otsustamist,» märkis Kallas.

«Sotka on odavama tootega kallima hinnaklassi müüja,» märkis ka Tartu mööblitootja ASi Tarmeko müügidirektor Toomas Pehter. Tema sõnul võib pigem oodata muutusi Eesti allhankijatele, kes ei saa enam olla kindlad Sotka tellimustes. Samas pole Sotka üks allhankija Tarmeko Pehteri kinnitusel nende tellimustest sõltuv.

«Strateegia muutust sellel aastal ei tule,» kinnitas Antti Närhinsalo. Ta põhjendas seda asjaoluga, et Asko ja Sotka ei konkureeri tänu eri hinnaklassi mööbli müügile omavahel ka Soomes, mistõttu on ühinemine pigem liidrikoha haaramine Soomes Isku ees.

«Muutused on ees tuleval aastal, praegu on rohkem adraseadmise aeg,» märkis Toomas Pehter. Liitudes on võimalik parandada efektiivsust, teha ühiseid reklaamikampaaniaid ja suuremana mängida rohkem hinnaga, ütles ta.

Pehter lausus, et raske on siiski raske hinnata müügimahu muutust. «Suurim olla on nagu iseendale ette kujutamine, sest puuduvad võrreldavad numbrid,» märkis ta.

Hinnanguliselt müüb Tallinna Mööblimaja aastas 100 miljoni krooni eest, Asko, Isku ja Tarmeko aastane müügikäive on igal ühel suurusjärgus 50 miljonit kuni 60 miljonit krooni. Vähemalt sama suurt müügikäivet prognoosib selleks aastaks ka Sotka.

Eelmisel sügisel Tallinnas Baltimaade suurima mööblikaubamaja avanud Sotka eeliseks on soodus asukoht Peterburi maanteel. Õismäe elurajoonis asuvat Asko kauplust on mööbliringkondades hinnatud ebaõnnestunud valikuks, mida näitab ka poe endise omaniku ASi Sisustusluks kadumine Eesti mööbliturult.

Isku Tallinnas Pärnu maanteel asuva büroohoone kaupluse külastatavus vähenes oluliselt ülemöödunud sügisel, kui valmis Tammsaare tee pikendus, mis muutis keerukamaks ligipääsu kauplusele. Seetõttu plaanib Isku uue kaubamaja ehitamist Tartu maantee äärde endise paberitehase kvartali vastu. Uue kaubamaja ehitamist kavandas ka Standard, aga majanduslanguse ja raha kallinemise tõttu on projekt tänaseks maha maetud.

Asko liitumine Sotkaga sai alguse möödunud aasta lõpul, kui Soome investeerimisfirma Sponsor Capital ostis enamuse Sotka aktsiatest firma ainuomanikult Mauri Ikolalt. Üleeile allkirjastatud lepinguga ostab Sponsor Capital ka Asko mööbliosa Asko Huonekalut Oy. Sponsor Capital liidab Sotka ja Asko Soome suurimaks mööblikontserniks ja kavatseb viia ettevõtte aktsiad börsile.

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum