17 veebruar 1999

Wallenbergid kujundavad oma impeeriumi ümber

Investori juhatuse esimees Percy Barnevik teatas, et Investor loobub mitmest traditsioonilisest aktsiapakist ja koondab edaspidi oma kapitali vähematele, kuid suurematele firmadele. Investori megaklassi suurpuhastus algab aprillis, kui Wallenbergide valdusfirma tegevdirektori kohale asub Marcus Wallenberg, kes võtab Claes Dahlbäckilt võimu üle 14. aprillil peetaval firma aastakoosolekul.

Wallenbergide mõjusfääri kuuluvad firmad kuuluvad traditsioonilistesse tööstusharudesse ja on nelja põlvkonna Wallenbergide käe all kujunenud maailmas kuulsat Rootsi kvaliteeti esindavateks ettevõteteks, kuid mis praegu peavad paratamatult kaasa minema ülemaailmses ulatuses käiva ühinemislainega.

Ühinemised kahandavad aga Wallenbergide võimu firmades, sest vähendavad nende käes olevate hääleõiguslike aktsiate hulka. Kui näiteks Rootsi Storas oli Wallenbergide käes 21,3% häältest, siis ühinenud Stora Ensos vaid 13%. Ravimifirmas Astra oli neil enne Zenecaga liitumist 12,1% hääleõiguslikest aktsiatest, pärast 7%.

Teiseks kahandab Wallenbergide võimu Rootsi firmade tugeva ja nõrga hääleõigusega aktsiate ühtlustamine. Selle tulemusena jääb neile ABBs, kus nad enne olid suurima hääleõigusega osanikud, vaid 7% häältest.

Seetõttu mõeldakse Investoris praegu palju selle üle, kuidas ka kahaneva hääleõigusega jääda firma aktiivseks omanikuks ja mõjutada otsuseid.

Kindel on, et Wallenbergid ei loobu ABB, Ericssoni ja Astra aktsiatest. Barnevik on avalikult rääkinud Scania müümisest, ka SKFi müük on kindel, kui firma seis paraneb. Tõenäoliseks peetakse ka Electroluxist loobumist, ehkki firmal läheb väga hästi.

Investori põhiprobleemiks on see, et kapital on kinni traditsioonilises tööstuses, nõrgalt on esindatud infotehnoloogia ja täielikult puudub teenindus. Arvatakse, et tulevikus tahavad Wallenbergid keskendada tähelepanu eelkõige kõrgtehnoloogiale.

Osa analüütikuid ja väljaandeid, nagu USA Business Week, arvab, et nii nagu Rootsi sotsiaaldemokraatlikul valitsusel on ka Wallenbergidel raske kohaneda tänapäeva muutuva maailmaga, mis võib tähendada Wallenbergide müüdi lõppu.

Business Week arvab, et Marcus Wallenbergil tuleks muuta Investor Rootsi tööstusfirmasid omavast firmast selliseks ettevõtteks, millele kuulub väikseid aktsiapakke rahvusvahelistes suurfirmades. Leht spekuleerib isegi sellega, et Investori tegevus võidakse lõpetada.

Wallenbergidele kuuluva vara börsiväärtus on 1352 miljardit Eesti krooni, lisaks kuulub Investorile börsil noteerimata firmasid, näiteks 50% Saab Automobilest.

Autor: KL

Hetkel kuum