18. veebruar 1999 kell 22:00

Tootjad põgenevad Ühinenud Meiereidesse

Äripäevas avaldatud kirjutises «Piimatootjad põgenevad Ühinenud Meiereide juurest» (ÄP 16.02) on mitu kahetsusväärset valeväidet.

ASist Ühinenud Meiereid ei ole lahkunud mitte ükski suurtootja, kellega kontsernil on sõlmitud toorpiima ostu-müügileping. Väiketootjate piima kokkuostu ja vahendusega tulu teeniv OÜ Dubloon on juba pikka aega otsinud endale väidetavalt kõrgemat hinda pakkuvat piimakombinaati, kuid millegipärast peavad nad läbirääkimisi endiselt ka Ühinenud Meiereidega.

AS Ühinenud Meiereid ei pikendanud OÜ Dublooniga 1999. a piimavarumislepingut seoses nendepoolse ebamäärase suhtumisega ärilepingutesse. Selle aasta algusest saadik on mitmed seni OÜ Dublooni vahendusel Ühinenud Meiereidele piima toonud tootjad palunud kontsernil sõlmida nendega otselepingud, sest nad ei soovi maksta vahendajale kõrget lisatasu ja saada ise selle arvel vähem raha.

Samuti on ebaeetilised teiste tööstuste väited tootjate massilisest üleminekust Ühinenud Meiereidest nende juurde. Samas on Ühinenud Meierede laual hulk konkreetseid avaldusi nii Rävala Piima, Lacto kui Võru Juustu varumispiirkonna tootjatelt, kes soovivad sõlmida Ühinenud Meiereidega tooraine ostu-müügilepinguid.

Aeg tootjate «põgenemisest» ja piima kokkuostuhindadest rääkimiseks on praegu väga ebasoodus, sest käivad töötlejate läbirääkimised tootjatega uute varumislepingute sõlmimiseks. Ajakirjandust kasutatakse ära uute tootjate enda poole meelitamiseks, ilusate lubaduste ning valeandmete levitamiseks.

Kahjuks ei saa tootjad maal elada ära lootustest ja lubadustest. Ühinenud Meiereid maksavad küll 5 senti vähem kui teised (jaanuaris 1999 keskmine 1,80 krooni/kg), kuid kontserni stabiilsus maksab tootjate silmis rohkem kui ilusad sõnad.

Hetkel kuum