Kaja Koovit • 22 veebruar 1999

Aktsiate hindu tõstab börsil eufooria

«Paar päeva on küll veel liiga lühike aeg väitmaks, et oleme taas 1997. aastasse jõudnud, kuid asi hakkab eufooriliseks muutuma,» ütles Optiva Panga analüüsikeskuse juhataja Mairi Tonsiver.

«Aktsiaid ostetakse ummisjalu kartuses rongist maha jääda ja ettevõtete majandusnäitajate vastu ei tunne enam keegi huvi,» lausus Optiva Panga maakler Sulev Raudsepp.

Suhteliselt väike tehingute maht annab analüütikute sõnutsi tunnistust sellest, et hinnatõusu taga on kohalikud investorid, kes püüavad Telekomi aktsiate müügist saadud raha paigutada teistesse aktsiatesse.

Lääne investorid tulid turule juba enne seda, kui Telekom aktsiahindu tõstma hakkas, lausus Hansapanga maakler Mattias Mustonen.

Põhilise hinnatõusu põhjusena nimetasid analüütikud Hansa Investmentsi möödunud nädalal avaldatud Hansapanga selle aasta 650 miljoni krooni suurust kasumiprognoosi.

Mustoneni sõnutsi võis hinnatõusu põhjustada ka intressimäärade jätkuv langus, välisinvestorite murelapse, jooksevkonto defitsiidi alanemine ning Moody'se poolt Eesti krooni võlakirjadele antud hea reiting A1.

Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik lausus, et uus reiting suurendab välisinvestorite usaldust Eesti turu vastu. Moik lisas, et makromajanduslike näitajate põhjal peaksid aktsiahinnad tõusma ja tema subjektiivne soovitus on praegu aktsiaid osta.

«Liigset optimismi ei tahaks küll süstida, aga aktsiahinnad võiksid väikestele tagasilöökidele vaatamata veelgi tõusta, « lausus Mustonen.

Börsipäeva suurima, üle 19 miljoni kroonise käibega Hansapanga aktsia hind tõusis eile vahepeal juba üle 80 krooni, mida Hansa Investments ka lühiajaliselt aktsia hinnaks on prognoosinud. Aktsia sulgemishinnaks kujunes 79,25 krooni.

Aasta algusest on Hansapanga aktsia hind tõusnud ligi 60%.

Pangandussektori suurim tõusja oli ligi 11 protsendiga eile Ühispanga aktsia, mis kerkis 26,3 kroonini. Kaubamaja aktsia hind kerkis 15,5%. Telekomi aktsia hind langes eile veidi ja langeb analüütikute sõnul lähipäevil edasi.

Hetkel kuum