22. veebruar 1999 kell 22:00

Jaapan loob uut ja avatud turumajandust

Jaapani praeguse kriisi ajal ei ole tegemist üksnes finantssektori raskustega ja reformide vajadusega, vaid muutusi vajab kogu ühiskond, selgitab Jaapani Research Institute'i (JRI) vanemökonomist Kazumasa Niimi. Jaapani majandust aitaks päästa ainult selle avamine väliskonkurentsile, sellele vaatamata, et kevadel alanud finantsturgude avanemine nn suure pauguga on praegu firmade nõrga rahalise seisu ja kogu ühiskonna raskuste põhjuseks.

Suur pauk toimus väikefirmadele halval ajal ja selle mõju majandusele oli negatiivne. Raskustes pankadel ei ole väikestele ja keskmistele firmadele raha laenuks anda. Kui uusi finantseerimisvõimalusi ei teki, võivad probleemid kuhjuda, selgitab Niimi.

Pankade ja firmade selgusetu tulevik halvab inimeste tarbimissoovi, mis pidurdab tarbimist. Majanduse toibumist raskendab ka see, et siseturu avamise käigus raskeneb firmade konkurentsiolukord. Piirangute, ebaefektiivsuse ja isegi korruptsiooniga harjunud ärielule turgude avanemine kerge ei ole.

Asjatundjad näevad Jaapani majanduse elavnemiseks kaht teed. Selleks tuleb tööjõuturg ja kapitaliturg muuta märksa paindlikumaks, rõhutab Jaapani uurimiskeskuse Keizai Koohoo Center direktor Masami Tashiro. Ja isegi sel juhul võtab toibumine aega vähemalt viis aastat.

Firmade konkurentsivõime suurendamine eeldab traditsioonilisest eluaegse töökoha põhimõttest loobumist. See tähendab üliväikse 4,3protsendilise töötuse kasvu. Valitsusel tuleb luua täiesti uus turvasüsteem, mis aitaks töötuks jäänud inimestel saada koolitust ja otsida uut ametit.

Praegu püsib Jaapani börsi Nikkei indeks 14 000 punkti tasemel. Kui see tõuseb üle 15 000 punkti, alles siis võib majanduskasvu suhtes optimistlikke lootusi hellitada, ütleb Tashiro.

Autor: KL

Hetkel kuum