22 veebruar 1999

Lõhmus asutab panga koos hansapankuritega

Rain Lõhmus asutab oma investeerimispanga koos Hansapanga finantstoodete osakonna endise juhi Tõnis Haaveli, Hansabank Marketsi endise finantsjuhi Andres Viisemanni ning Hansapanga investeerimispanganduse osakonna juhtide Rain Tamme ja Taavi Lepmetsaga.

Uue panga asutamiseks on loodud firma nimega Lõhmus-Haavel-Viisemann, mida pank ka sobivama nime leidmiseni kasutama hakkab.

Märtsi keskpaigani USAs Harvard Business Schoolis tudeeriv Lõhmus kinnitas eile elektronposti vahendusel, et on oma endiste kolleegidega Hansapangast leppinud kokku asutada partnership-tüüpi ettevõtmine.

«Kapitalist niipalju, et seda paneme alla just niipalju, kui tegevusmaht vajab,» teatas Lõhmus. «Tahame luua olukorra, kus kõik professionaalidest töötajad omavad firmas ka olulist osalust.»

Hansapangast juba lahkunud Tõnis Haavel ütles, et täna kirjutatakse suure tõenäosusega alla leping ruumide rentimiseks endises Tallinna Panga peahoones Tallinnas Vabaduse väljakul.

Ka Haavel ei soovinud avalikustada uue panga algkapitali suurust, ent mainis, et Lõhmus on valmis laenama raha osalistele, kel seda endal pole.

Uus pank peaks asjaosaliste väitel tegevust alustama märtsi algul, veidi enne Lõhmuse naasmist USAst.

Talinvesti nõukogu esimees Jaak Roosipuu ütles, et Lõhmuse panga konkurentsivõime sõltub eelkõige äriplaanist. Kommenteerimaks, kui tõsine konkurent neist võib tulla, peab enne täpsemat infot omama, nentis Roosipuu.

Palju vajavad investeerimispanga tegijad algkapitali, ei osanud Roosipuu ennustada. «Kui nad hakkavad rohkem tegelema sellise nõustamisäriga, siis ei pea algkapital eriti suur olema. Kui nad aga hakkavad ka kauplemisega tegelema, siis on vaja investeerida umbes paarkümmend miljonit krooni,» hindas Roosipuu.

Hansa Investmentsi nõukogu esimees Joakim Helenius ütles, et eks aeg näitab, mis uuest investeerimispangast saab. «Minu arusaamise järgi peaks nad peamiselt hakkama tegelema kauplemisega, selle jaoks peavad nad suuremaid summasid investeerima,» nentis Helenius. «Hansa Investmentsile on igasugune konkurents hea, sest kui oled turuliider, siis konkurentsi puudumisel lähed laisaks.»

Umbes kuu aja pärast ametist lahkuv Hansapanga nõukogu esimees Hannes Tamjärv ütles, et tema hinnangul saab Rain Lõhmus investeerimispanga loomise ja pidamisega hakkama ning sel ettevõtmisel on perspektiivi.

Rain Lõhmusele on uus pank juba neljas pangandusprojekt. Edukalt käivitusid Hansapank, Hansabank-Latvija ja Hansapanga baasil loodud investeerimispangandusharu Hansabank Markets.

Rain Lõhmus on teadaolevalt Eesti rikkaim inimene, kelle vara väärtus ulatub 200 miljoni kroonini.

 

 

 

 

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum