22 veebruar 1999

Pal Wood pelgab oma tooteid Eestis müüa

Pal Woodi juhatuse esimees Aare Pajusalu ei soovi nimetada, kes on üritanud tema tooteid luba küsimata järele teha.

Firmad ei ole oma toodete disainilahendusi Eestis eriti registreerinud mitmel põhjusel. Ühelt poolt on autorid vähe informeeritud. Näiteks arvatakse, et registreeritud tootest veidi suurem või väiksem ese ei ole enam kaitstud.

Patendivoliniku Jüri Käosaare sõnul aga kehtiks see ainult juhul, kui ei teki assotsiatsioone registreerituga. Viimane on aga vähetõenäoline.

Kuid informeeritusest üksi jääb väheks, kui raha napib. Riigilõiv ühe taotluse esitamisel on 1600 krooni. Kui disainilahendusel on variandid, siis tuleb alates kolmandast tasuda ka iga variandi eest 400 krooni.

Kodumaiseid tööstusdisainilahendusi võiks riik toetada sellega, et autorid saaksid neile õiguskaitse soodustingimustel.

Pal Woodil on registreeritud kolm tööstusdisainilahendust: taburet, kassettide riiul ja serveerimislaud. Koos patendivoliniku teenustasuga kulus 7000-8000 krooni iga toote kohta.

Pal Woodil on väga palju tooteid ja igaühe registreerimine läheks liiga kulukaks. Kui aga Tallinnas müüa tooteid, mille disainilahendustel puudub õiguskaitse, ei ole mingit võimalust vaidlustada järeletegijate tegevust.

Pal Wood uurib välismaal registreerimise võimalusi. Selleks kulub toote kohta 600--800 dollarit. Riigi ekspordiabiga saab kuni 50% odavamalt.

Thulema ei ole ühtegi tööstusdisainilahendust registreerinud.

Järeletegijaid kardame küll, kuid nende vastu on raske rohtu leida. Näiteks ei ole kindel, kas siis, kui konkurent teeb registreeritud laua disainilahendusest 1 cm võrra pikema lauaplaadi, saaks seda vaidlustada.

Peale selle on info registreerimisvõimaluste ja tingimuste kohta napp ja on jäänud mulje, et see võtab kaua aega.

Ei tea sedagi, kas rahakott kannataks, kui mööblisarja iga varianti peaks eraldi registreerima.

Võiks olla võimalus ühte sarja ühe taotlusega registreerida, siis tuleks ka riigilõivu vähem tasuda.

Thulema mööbli disaineirid on kõik pärit Eestist.

ASi Pal Wood juhatuse esimees ja tootedisaini autor Aare Pajusalu ütleb, et müüb oma tooteid nii Euroopas, Jaapanis kui ka Ühendriikides.

Expo 1998 maailmanäitusel tähelepanu võitnud Aare Pajusalu taburet, mis on disainilahendustest Eestis ühena esimestest registreeritud.

Hetkel kuum