Toomas Truuverk • 22 veebruar 1999

Tallinna börs üllatas meeldivalt

Möödunud nädala lõpus alanud tugev ostusurve viis eile pea kõigi põhinimekirja aktsiate hinnad hüppeliselt üles. Tallinna börs eiras eile seega üht aktsiaturgude kirjutamata reeglit, et esmaspäeviti aktsiate hinnad langevad. Ainus hinnarallis mitteosalenu oli Telekomi aktsia.

Eesti investorite huvi on viimastel päevadel üha tugevamalt liikumas Telekomi aktsialt vanematele olijatele. Eilse börsipäeva lõpus haarasid juhtkohad käibeliidrite pingereas Hansapanga aktsia 19,5 miljoni krooniga ja Ühispanga aktsia 10,9 miljoni krooniga. Telekomi aktsia piirdus kolmandana 10,8 miljoni kroonise käibega.

Põhinimekirja aktsiate kiire tõus, kus edukamad aktsiad küündisid üle 10protsendiste tõusudeni (Kaubamaja, Merko Ehitus ja Ühispank), viis jõuliselt ülespoole ka ÄP indeksid. ÄP üldindeks kerkis päevaga 3,14%, 344,13 punktile. Pangasektori indeks aga kerkis koguni 7,3%.

Maaklerite sõnul olid eilse hinnatõusu taga peamiselt kohalikud investorid, kes ruttasid Telekomi aktsiast välja võetud raha uuesti aktsiaturule paigutama. Paistab, et positiivsed makromajanduslikud uudised ja Telekomi edukas IPO on muutnud aktsiaturu taas atraktiivseks ka Eesti investoritele.

Praegustel tasemetel pole märkimisväärset müügisurvet märgata, mis annab lootust, et ka välisinvestorid suhtuvad Eesti aktsiaturgu taas veidi lootusrikkamalt. See lubab uskuda vähemalt saavutatud hinnatasemete püsimisse.

Möödunud aasta majandustulemuste avaldamisest sai eile positiivse impulsi ka Viisnurga aktsia, kerkides päevaga ligi 3%. Viisnurga jaoks, kes on idaturuga väga nõrgalt seotud, möödus eelmine aasta suhteliselt edukalt. Vaatamata käibe oodatust väiksemale kasvule kerkis kasum aastaga 3,5 mln kr võrra. Käivet pärssis maailma suusaturu langus möödunud aastal, mis tingis ilmselt ka valmistoodangu jäägi 6 mln kroonise kasvu. Arvestades ettevõtte 200 mln kroonist käivet pole 16 mln kroonine valmistoodangu jääk veel eriline probleem.

Hetkel kuum