22 veebruar 1999

USA kaitseb teraseturgu

Washingtoni vabakaubanduse vastased koondavad oma ridu. Teiste seas on senati rahanduskomisjoni kuuluv demokraadist senaator Jay Rockefeller hiljuti ähvardanud, et loobub toetamast president Clintoni maailmakaubanduse liberaliseerimist taotlevat poliitikat kui teraseimporti kontrolli alla ei saada. Rockefelleri avaldus iseloomustab kujukalt Ühendriikides üha levivat pahameelt eelkõige just Jaapanist sisseveetava ülejääkterase suhtes. Odavat terast saabub USAsse ka Venemaalt, Lõuna-Koreast ja Brasiiliast, kus tööstuse madalseis on nõudlust järsult vähendanud.

Juba mitme kuu jooksul on USA Jaapanile omalt poolt piire seadnud, üritades enda seatud tingimustel teraseimporti vähendada, kuid seni tulutult. USA kaubandusminister William Daley rõhutab, et surve jätkub niikaua, kui Jaapan ei suuda oma eksporti stabiliseerida samale tasemele, nagu see oli enne majanduskriisi algust.

USA teeb oma lõpliku otsuse võimalike sanktsioonide kohta pärast jaanuari impordistatistika avaldamist. Kaubandusminister kavandab eelkõige trahvitolle terase dumpinghinna vastu, mis jääb eelmise aasta terasehinnale alla 40%.

Vastuseis terase sisseveole on kasvanud sedamööda, kuidas Ameerika terasefirmade olukord on halvenenud. Viimaseid majandustulemusi arvestades on pilt üsna sünge. USA suurima terasefirma US Steeli majandustulemus kukkus mullu oktoobrist detsembrini 1997. aasta sama perioodiga võrreldes 50%. Firma süüdistab kõiges Valget Maja, kes ei toimi piisavalt kategooriliselt odava sisseveo takistamisel. Jaanuari algul esitas president Clinton plaani, mille kohaselt saavad kodumaised terasetootjad maksusoodustusi ja lubadusi surve suurendamiseks Jaapanile ja teistele odavat terast tootvatele riikidele. Ameerika terasefirmad aga Clintoni pakutud lahendustega rahule ei jäänud.

Kuid rahandusminister Robert Rubin tuletab meelde, et piirangute seadmine impordile võib anda tagasilöögi USA-le endale, sest see tõstaks hindu ja kiirendaks inflatsiooni, millele võib järgneda intressimäärade tõus.

Autor: KL

Hetkel kuum