Andres Reimer • 24. veebruar 1999 kell 22:00

Ettevõtjad tuleviku suhtes äraootaval seisukohal

Hansapanga juhatuse esimehe Indrek Neivelti hinnangul saavutas tööstustoodangu müügi langus jaanuaris oma põhja ning üldine tase jääb lähema poole aasta jooksul samale nivoole. «Venemaa turu kaotanud ettevõtted on leidnud uue turu. Läände müüjate tase pole aga vaatamata kriisile langenud,» kinnitas Neivelt.

Hansapank on kriisiga seotud kahjud Neivelti sõnul juba maha kandnud ning arvestab praeguse majandusolukorra püsimisega.

Kreenholmi Valduse ASi juht Meelis Virkebau ütles, et tekstiilitööstuse paarikümneprotsendilise müügilanguse põhjustas Aasia finantsturgude langus, mitte Eesti majanduse katastroofiline olukord. «Meie nägime müügilangust ette juba mullu novembris,» ütles ta.

Kreenholm vähendab lõnga, toorriide ja kangaste müüki, sest suured tekstiilitootjad Aasias müüvad kaupa võlakohustuste täitmiseks alla omahinna. Samal ajal Ameerika ja Euroopa turgudel Kreenholmi läbimüük ei vähene, kinnitas Virkebau.

Kreenholm kavatseb lähima kuu aja jooksul vallandada 200 töötajat 5200st, et suurendada efektiivsust ja keskmist töötasu.

Samuti on Eesti suurim tekstiilitööstusettevõte üles öelnud neliteist alltöövõtulepingut Eestis ning oma tootmist selle arvel ümber profileerinud.

Virkebau ütles, et Kreenholm kavatseb suurendada läbimüüki eelmise aasta 1007 miljonilt kroonilt tänavu 1010 miljonile kroonile.

Eststeini kommertsdirektori Kalle Aro sõnul pole jaanuar ehitusmaterjalide tootjaile tüüpiline kuu. Eelmise aastaga võrreldes müüs firma toodangut koguni 10--15 protsenti rohkem kui aasta tagasi. Samas on aasta alguse toodangumaht suvega võrreldes väga väike: kui augustis müüakse 200 000 katusekivi, siis jaanuaris kõigest 50 000.

Ehkki ehitusturg näitab Eestis üldiselt kahanemise tendentsi, säilib vajadus vanad eterniitkatused uute kivikatuste vastu vahetada ka sel aastal. «Kui ikka katus läbi laseb, tuleb see 30 000--40 000 krooni leida, olgu üldine majandusseis milline tahes,» märkis Kalle Aro.

Arvutifirma Pennu Computer Technology juhatuse esimees Arho Anttila tunnistas müügi vähenemist 20 protsendi võrra. «Praegust majandusolukorda arvestades pole siin midagi imestada,» leidis ta. Edaspidi lubas Anttila panna rohkem rõhku välisturgudele Eestist põhja ja lõuna pool, kus nii suurt majanduslangust ei ole. Teiseks on Pennul plaanis korrigeerida oma toodete hindu ja sortimenti. Arvutifirma toodangust jääb Eestisse umbes pool.

Rakvere lihakombinaadi direktor Peeter Maspanov märkis, et sealiha hind on langenud Eesti turul Euroopa Liidu sisedotatsioonide tõttu 12 kroonini kilo, mistõttu seakasvatajal on kasulik müüa liha käest kätte. «Tarbimine pole vähenenud, kuid ametlik läbimüük langeb.»

Maspanov ütles, et ta toetab täna riigikogu poolt arutatavat tollide kehtestamist, sest Euroopa Liidu poolt Venemaale antav toiduabi võib jõuda juba sellel kuul Balti riikide turule, lüües liha hinna veelgi alla ja vähendades ametlikku läbimüüki.

Rakvere lihakombinaadi müük vähenes jaanuaris ligi 20 protsenti, kuid ettevõte ei kavatse oma 700 töötajast esialgu kedagi koondada.

Majanduse vähikäigu põhjustas valitsusepoolne majanduse jahutamine raha riigist väljaviimisega, ütles ASi Tallinna Karastusjoogid nõukogu esimees Ants Kotkas. «Raha väljaviimise otsus oli enneaegne, sest majandus ei arene ilma rahata,» selgitas Kotkas.

Tallinna Karastusjookide AS pole läbimüüki tänavu vähendanud, kuid ei näe ka kasvuvõimalusi. 160 töötajast ei kavatse Kotkas seni kedagi koondada. Valtu veinitehase ja ASi Viru Joogid omanik Tallinna Karastusjoogid tõstis eelmisel aastal läbimüüki 2,4 korda uute toodete varal. «Viimasena tõime turule Vabariigi Valge viina, mis loodetavasti aitab meil ka tänavu esimeses kvartalis läbimüüki tasemel hoida,» ütles Kotkas.

Hetkel kuum