24. veebruar 1999 kell 22:00

Kinnisvaraarendaja mõtles järele

Viiekorruselise Kadrioru korterelamu alumisele korrusele planeeris kinnisvara-arendaja äripinnad, sest ei näinud ette nõudlust esimese korruse korterite järele.

Merko Gruppi kuuluva kinnisvarafirma ELL juhatuse liige Almar Otter märgib, et strateegilist otsust vastu võttes polnud korteriturg veel nii pingul kui praegu, mil Kadrioru piirkonnas on korteriostjal valida nelja uusehituse vahel. Tema hinnangul hindavad teistegi projektidega tutvunud korteriostjad maja soodsat asukohta. Seni on menu saatnud kõige rohkem kolmetoalisi kortereid.

Äri- ja büroopindade rentimiseks käivad alles läbirääkimised. Väike osa büroopinda asub ka teisel korrusel. Almar Otteri sõnul ei kavatse ELL Kinnisvara ka tihedas konkurentsis varem välja kuulutatud hindu muuta, et mitte sattuda seniste klientide ees piinlikku olukorda.

Arhitekt Priit Ehala sõnul on tegemist keerulisele krundile paigutatud tavalise kortermajaga. U-kujulise põhiplaaniga hoone maht järgib kolme eri nurkade all lõikuva tänava ehitusjooni. Kummastki otsast varasema elamuga liidetud uusehitis lõpetas paarkümmend aastat poolikuna seisnud linnakvartali. Varem samasse projekteeritud hooned olid jäänud paberile.

Krundi asend ja naaberhooned määrasid nii maja kõrguse, laiuse kui ka välisviimistluse valiku. Hoonel alumine ärikorrus on kaetud valge, neli elukorrust punakaspruuni peene graniitkillustikuga.

Lihtsa fassaadilahenduse taustal rõhutavad hoone välisnurki erikujulised aknad. Kortermaja omaette väärtuseks on hooviküljel paiknevad siseõued-terrassid, üks korteritele ja teine äripindadele.

Tahtsime hoone varem valmis saada, kuid kahele õele kuulunud kinnistu ostmine venis -- üks neist elas Eestis ja teine Saksamaal. Omandisuhteid kajastavad dokumendid liikusid kahe riigi vahel üsna aeglaselt. Algselt pidi maja valmima septembris, kuid suvel alles pidasime plaani, kas sügisel startida või mitte.

Krunt asub üsna hea koha peal ja ehitamist alustades tegime õige otsuse, sest kolmandik mais valmiva hoone korteritest on müüdud. Loodame müügi elavnemist peagi, sest maja hakkab väliselt oma õiget nägu omandama. Võime projektiga rahul olla, sest korteriostjad on eelnevalt tutvunud kõigi teiste samaväärsete projektidega ja meie kasuks otsustanud. Loobujaid on muidugi ka olnud. Ostetud on igasuguse lahendusega kortereid, mis näitab, et täiesti ebaõnnestunud variante pole.

Pole projekti, mille kõik küljed oleksid tugevad -- kui inimene soetab kesklinna tsooni korteri, siis peab ta arvestama, et mere asemel paistavad akendest teised majad.

Kuigi projekt on pidevalt arenenud ja selle käigus on ruumide funktsioonid muutunud, oleme ehituse külje pealt graafikust isegi ees. Algselt büroodeks kavandatud teise korruse ruumid tuli tellija soovil vahepeal korteriteks muuta ja hiljem büroopindadeks tagasi. Sellega kaasnesid sissekäikude asukoha, ventilatsiooni- ja elektrisüsteemide muutused. Nõudluse puudumise tõttu soovis tellija ka kahe viietoalise korteri ümberehitamist kahetoalisteks.

Ehitis on rajatud tugevale vaialusele, mis ulatub 21,5 m sügavusele maapinda. Hoone kandekonstruktsioonideks on üheksa kandvat posti ja soojustatud sandwich-betoonpaneelid. Monoliitse valuna valatud vahelagesid pean selle objekti puhul ehituslikult parimaks lahenduseks.

Korterite plaanilahendus, suurus ja tubade arv erinevad alates 39m² ühetoalistest korteritest kuni 105m² neljatoaliste korteriteni. Majas on kaks liftidega trepikoda. Hoone katusel asuvad gaasikatlamaja ja soojussõlm.

Hetkel kuum