Tõnis Oja • 24. veebruar 1999 kell 22:00

Poliitikud nõrgestavad eurot

Segadus Euroopa rahaliidu monetaarpoliitika suhtes langetas euro kursi dollari suhtes teisipäeval taas madalaimale tasemele (1,0947 dollarini). Sõnasõda käib Euroopa keskpanga presidendi Wim Duisenbergi ja Saksamaa rahandusminister Oskar Lafontaine'i vahel. Minister avaldab keskpangale survet, et see alandaks keskseid intressimäärasid, soodustamaks Euroopa majanduse arengut. Lafontaine'i arvates inflatsioon Euroopat ei ähvarda ning ka madalamate intressimäärade tingimustes jääb keskpangal monetaarpoliitika kujundamiseks piisavalt manööverdamisruumi.

Analüütikute sõnul on suured erimeelsused Euroopa Liidus põllumajandustoetuste, liidu finantseerimisküsimuse ning laienemise suhtes. Kui nendes küsimustes ei suudeta kokkuleppele jõuda, siis ühtse monetaarpoliitika kujundamine võibki takerduda lahkhelide rägastikku.

USA föderaalreservi juhi Alan Greenspani teispäevane kõne senati panganduskomitees jättis intresside küsimuse lahtiseks. Eilne valuutakursside liikumine peegeldas turgude peataolekut täielikult. Dollar liikus suunatult, õhtul aga tugevnes 14,2840 kroonini.

Hetkel kuum