24. veebruar 1999 kell 22:00

Venemaa kaasab Soome naftaprojekti

Neste naftajuhtmeprojekti juht Ulf Schmidt oli Primakovi sõnade üle väga rõõmus. «Just seda me tahtsimegi kuulda. Toornafta ekspordi eest vastutav Transneft loodab alustada ehitust juba sellel aastal, kuid ma usun, et graafik selgub alles sügisel,» ütles ta.

Naftajuhtme ehitamine Venemaa piirilt Porvooni ei võta üle paari aasta, kuid enne ehituse algust tuleb lahendada rahastamise ja juhtme kasutamise probleemid. Naftajuhtme maksumuseks hinnatakse umbes 6,5 miljardit krooni, kuid kui juurde arvata Primorski sadama ehitamine ja täiendavad naftajuhtmelõigud, tõuseb hind 28,6 miljardi kroonini. Soome osaleb projektis umbes 1,95 miljardi krooniga. Projekti loodetakse kaasata ka Euroopa Liidu rahad. Schmidt jätkas eile läbirääkimisi Moskvas.

Uus naftajuhe tooks Porvoosse umbes 10--12 miljonit tonni naftat aastas. Porvoo naftatöötlemistehas kasutaks sellest poole, ülejäänu veetaks välisturule.

Teise Vene-Soome suurprojekti Gazpromi ja Neste ühisettevõtte North Trans Gasi aruanne valmib märtsis või aprillis. «Seejärel valitakse gaasijuhtmele parim marsruut ja hakatakse taotlema lubasid kõikides Läänemere-äärsetes riikides. Kaalume Gazpromiga ka seda, kas haarata projekti veel kedagi ja millises etapis,» ütles Tapio Harra Nestest.

Venemaa toetab gaasjuhtme ehitamist läbi Soome näiteks Rootsi või Saksamaa kaudu Lääne-Euroopasse.

Möödunud sügisel avaldatud projekti Nordic Gas Grid tasuvusaruanne tunnistas Põhjamaid, Venemaad ja Kesk-Euroopat ühendava gaasivõrgu tasuvaks. Projekti maksumus oleks 65 miljardit marka.

Autor: KL

Hetkel kuum