25. veebruar 1999 kell 22:00

Kiire areng jätkub

Konjunktuurilangus ei säästa ühtki selle piirkonna riiki, ja kõige raskemalt tabab see Venemaad, Norrat ja Taanit, kuid ka Saksamaad ja Leedut, ennustatakse Rootsi panga Läänemere piirkonna 10 riigi majandusanalüüsis. Kõigil riikidel on tulnud oma selle aasta majanduskasvu korrigeerida väiksemaks ning kogu piirkonna sisemajanduse kogutoodangu (SKT) keskmiseks kasvuks tuleb kesine 1,4%.

Föreningssparbanken konstateerib, et Venemaa augustis alanud kriis on Poolat, Leedut, Lätit ja Eestit tabanud raskemalt kui esialgu arvati. Kolme Balti riigi suur majanduskasv 1997. a nõrgenes Venemaa mõjul eelmise aasta teisel poolel tunduvalt. Baltimaade SKT alaneb 1998. aasta 4 protsendilt 2--3 protsendile.

«Eestis, Lätis ja Leedus oleks väga kasulik kasutada majanduskasvu nõrgenemist ära selleks, et parandada struktuuriliselt maksebilanssi, jätkata erastamist ja rakendada mikromajanduslikke abinõusid,» arvab Hubert Fromlet.

Baltimaade Venemaa-eksport kahanes eelmisel aastal 30%, rohkem tabas see Lätit ja Leedut, natuke vähem Eestit. Selle positiivne mõju on aga see, et nüüd läheb Eesti ekspordist Euroopa Liitu umbes 60%, Lätist 50% ja Leedust 40%. Kuid ühtlasi hakkab eurotsooni riikide, Rootsi ja Suurbritannia konjunktuuri areng Baltimaid järjest rohkem mõjutama, märgivad Rootsi analüütikud.

Tarbimisbuumi ohjeldamiseks kärpis Eesti valitsus 1997. a sügisel laenuvõimalusi. Selle mõju langes ajaliselt kokku Venemaa kriisiga, mistõttu 1998. a sügisel vähenesid järsult eksport ja kodumaine nõudlus. Rootsi pank usub, et Eesti majandus toibub aasta teisel poolel.

Ehkki Eesti majandusel eelmisel aastal kõige paremini ei läinud, olid otsesed välisinvesteeringud Eesti majandusse 1998. a kolme esimese kvartaliga suurimad kui ei kunagi varem ehk 5,2 miljardit krooni. See näitab, et välisinvestorid peavad Eesti firmade tulevikuväljavaateid heaks.

Lätis ja Leedus on kodumaine tarbimine olnud püsivalt tugev, mis on toetanud jaekaubandust ja ehitust. Kuid väliskaubanduse suur puudujääk võib sundida neid riike tänavu oma finantspoliitikat karmistama, oletab Rootsi pank.

Allikas : FSB, DI

Autor: DI

Hetkel kuum