Kristina Traks • 28. veebruar 1999 kell 22:00

Mati Kebina vaikib

«Teda pole siin olnud viimased kaks päeva,» ütles üks Nõmme turu ametnik eelmisel neljapäeval. «Ei tea, millal ta tuleb, räägitakse, et sõitis välismaale.»

Ka Nõmme turul korda pidav politseikordnik ütles, et pole turuperemeest näinud. Politseinik kinnitas, et pole turul viimasel ajal midagi kahtlast märganud, mis viitaks selle omanikule väidetavalt kaela sadanud ähvardustele.

Eelmisel pühapäeval kaitsepolitseile ja Eesti ajakirjandusväljaannetele edastatud avalduses väidab Kebina, et teda sunniti viimase paari kuu jooksul loobuma Nõmme turu rentimisest. Kebina kirjutas, et tegi avalduse altkäemaksu andmise kohta, olles pideva psüühilise pinge all. «Tegelikult ei ole ma altkäemaksu linnaametnikele Ago Naaritsale, Eve Fingile, Värner Lootsmanile ja Jüri Jõgevale andnud,» lõpeb Kebina avaldus. Kaitsepolitsei andmeil pole Kebina viimane avaldus aga senimaani nendeni jõudnud.

Neli päeva varem tunnistas Kebina kaitsepolitseile, et maksis keskerakondlasest abilinnapea Eve Fingile pistist 400 000 krooni, samuti keskerakondlasele Nõmme linnaosa vanemale Värner Lootsmanile paari aasta jooksul iga kuu 30 000 ning et oma osast ei jäänud ilma ka paar aastat tagasi autoõnnetuses hukkunud Tallinna abilinnapea Ago Naarits ja Nõmme linnaosa vanema asetäitja Jüri Jõgeva. Avaldus politseile esitamiseks oli valmis kirjutatud juba kuu aega tagasi.

Kes sundis Kebinat oma ülestunnistust tagasi võtma? Oli see Keskerakond, täpsemalt erakonda kuuluv Tallinna linnavolikogu korrakaitsenõunik Koit Pikaro, kellele viitab eelmise nädala Eesti Ekspressis tundmatuks jääv allikas? Sellele küsimusele ei anna täna keegi selget vastust. «Kebinat võis mõjutada kes tahes,» on kõik, mida poliitikud selle küsimuse peale lausuvad.

Kebinat esindav vandeadvokaat Urmas Arumäe ütleb samuti, et ei tea, kes mõjutas Kebinat ülestunnistusest loobuma. «Ma ei tea, kellega ta eelmisel nädalavahetusel suhtles,» väidab Arumäe.

«Mida inimesel ikka muud sellises olukorras öelda on, kui vabandada oma käitumist shokiseisundiga,» ütleb psühhoterapeut Endel Talvik. «Ajakirjanduse veergudel on Kebina juba süüdi mõistetud, ilmselt usuvad inimesed tema esialgset juttu, et ta ikkagi maksis altkäemaksu.»

Nädala eest oli Kebina jutt lühike: «Saage must aru, ma ei saa midagi kommenteerida,» oli kõik, mis ta ajakirjaniku küsimustele vastas. Ta ütles seda rahulikult ja viisakalt, kuid kindlalt.

Kuue lapse ise Kebina on mees nagu orkester -- ta on pidanud paljusid ameteid, tal on olnud hulk firmasid, teda on paar korda kohtulikult karistatud. «Parem olgu firmasid rohkem, siis ei tule mõne pankrotistumisega häving,» lausus Kebina poolteist aastat tagasi antud intervjuus.

Avalikkusele sai Kebina tuntuks keskturu erastamise aegu. Tema ja metalliäri ajanud Tiiu Silvese pakkumine tunnistati konkursi parimaks. Paraku tühistati erastamiskonkurss, Kebina-Silves läksid omavahel riidu ja turu erastamine lõppes vastastikuste süüdistustega ajakirjanduses.

Nõmme turu rentnikuks sai Kebina neli aastat tagasi. Tema firma NT Kaubandus sai turu rendile 25 aastaks kohustusega investeerida turule 4 miljonit krooni. Kuna lubatud miljonid on senini investeerimata, otsustas linn turu maha müüa.

Turg on aga ikka müümata, kuigi linn oli eelmise aasta lõpul uue omaniku juba välja valinud. Selleks pidi saama alkoholi maaletooja AS Reanex. Siis hakkasid linnaametnikud Reanexi taustas kahtlema ning konkurss tühistati. Praegu arutavad turu müügiga seonduvat linnavolikogu komisjonid. Kebina firma jäeti müügikonkursist kõrvale kohe alguses, sest tema pakkumus ei vastanud tingimustele.

Urmas Arumäe sõnul oli see otsus Kebinale ajendiks, miks ta altkäemaksu andmise üles tunnistas. «Tal sai mõõt täis,» ütles Arumäe vahetult pärast Kebina ülestunnistust. Viimast korda andis Kebina tema väitel altkäemaksu suvel.

Kebinal on õigusorganitega pistmist olnud ka varem. 1980. aastal organiseeris ta järjepidevalt suitsuvargusi tubakavabrikust Leek. Ise nimetas ta oma tegevust lihtrahva aitamiseks. Selle «abi» eest mõistis kohus Kebina kuueks ja pooleks aastaks vangi.

Hetkel kuum