1 märts 1999

Oskar Lafontaine pelgab deflatsiooni

Rahandusministeeriumi viimases kuuülevaates märgitakse, et majanduses on selgeid nõrgenemistendentse ning et tootmismaht hakkas kahanema eelmise aasta lõpul.

Kuna inflatsioon on peaaegu olematu ja tekkinud on deflatsioonioht, siis tuleb selle vältimiseks rakendada kiiresti abinõusid, rõhutab Saksamaa rahandusminister.

Ökonomistid hoiatavad, et Bonni uus valitsus nõrgestab oma tegevusega eurot, kui avaldab keskpangale survet, et intresside abil elavdaks hääbuvat majanduskasvu ja aitaks parandada hõivet.

Esitanud 1999. a eelarve-eelnõu liidupäevale, rõhutas Lafontaine, et monetaarpoliitikat ei tule vaadata majanduskasvu seisukohalt neutraalsena, vaid et see saab avaldada «positiivset mõju» investeerimiskliimale ja tööhõivele.

Rahandusminister avaldas lootust, et tema esitatud mõõdukas eelarve loob fiskaalsed tingimused intressimäärade edasiseks alandamiseks, ja oli kindel, et Euroopa keskpank saab sekkuda, ilma et ta hindade stabiilsust ohtu seaks.

Arvatakse, et Euroopa keskpank võib 4. märtsi istungil intresse alandada. Sest keskpank on juba poliitilisele survele korra järele andnud, kui ta mullu detsembris enne euro käibeltulekut üllatavalt intresse alandas.

Paljud sakslased kardavad aga, et eurost kujuneb märksa nõrgem valuuta, kui on olnud Saksa mark.

Autor: FT

Hetkel kuum