Sulev Oll • 1 märts 1999

Pätid on asunud õhinal pildistama

Sellel aastal, seega kõigest paari kuuga, on kurjategijad Tallinnas tegutsevatest fotofirmadest varastanud juba paari miljoni krooni eest kaupa.

Summa iseenesest on juba küllalt suur, teiseks on tegemist erilise kaubaga, mida althõlma pole harjutud ostma. Tõsi, asjatundjate sõnul saab varastatud filmid ja patareid hõlpsalt rahaks muuta. Fotoaparaatide, eriti kuni paarkümmend tuhat krooni maksvate professionaalidele mõeldud kaamerate müük peaks olema aga raskem. Vargad ei saa kaupmeeste väitel kauba eest küsida pooltki seda hinda, mis aparaat kaupluses maksab.

Kogenud kurjategija siiski juhuslikult varastama ei hakka. Järelikult peab olema avanenud turg, kuhu varastatud aparaadid piisavalt soodsa hinnaga müüa saab.

Siseturg on fotofirmade omanike sõnul küllaltki kitsas. Kalli kaamera võivad varastatud kraami vahendajalt osta vaid fotograafid, kes üritavad n-ö mustalt pildistamisega raha teha ja kel seetõttu iga kroon arvel.

Võimalus, et varastatud tehnika mõnes teises kaupluses müügile jõuab, on kaupluseomanike sõnul väike. Firmad vahetavad omavahel informatsiooni varastatud asjade kohta, valdavalt on varastatud aparaatide numbrid teada.

Järelikult on tõenäoline, et varastatud aparaadid jõuavad välismaale. Näiteks võltsturisti abil, kellel üks kallis aparaat rihmaga kaelas ja teine kohvris.

Hetkel kuum