2. märts 1999 kell 22:00

Digitaalne paber jõuab massidesse

Nüüd võib ametlikult rääkida sellest, mida teevad Adobe Acrobat 4.0 ja Adobe InDesign ehk K2. Praegu Eestiski ajalehe ja ajakirja küljenduses levinud Quarkil (sellest ka koodnimi K2 ehk Quark Killer) on ees äärmiselt täbarad päevad. See-eest positsioneeritakse senine PageMaker InDesigni tulekuga ümber laiemale turule, just nimelt Äripäeva keskmisele lugejale sobivaks küljendusprogrammiks. Uus Acrobat on aga mitte ainult profi jaoks, kes leiab sealt enamiku soovitud uuendustest, vaid ka keskmise kasutaja jaoks. Acrobat on programm PDF-failide tegemiseks ja kasutamiseks. PDF-faili aga käsitletakse kui digitaalset paberit. Üha enam käsiraamatuid tuleb programmidega kaasa nimelt PDF-kujul, üha rohkem dokumente, mis peavad avamisel algse kuju säilitama, liiguvad PDFina. PDFi kasutust leiab Eestis mitmes kohas, muuhulgas võib Internetist leida tulumaksudeklaratsiooni ja teisi vajalikke pabereid, mitmed Eesti firmad on tõlkinud toodete katalooge, mis on tulnud PDFina.

Acrobat 4 muudab elu kasutajatele lihtsamaks, näiteks võin ma selle artikli tavalise dokumendifaili kujul lohistada Acrobat Professionali (endine Exchange) peale ja see muudetakse minult muid lisatoiminguid nõudmata PDF-failiks, tuues muuhulgas töötavana üle sisukorra, indeksi jm dokumendiosad, klikkides sisukorras viiakse sind vastavale lehele.

Samuti on mõnusam PDF-failist jupikaupa teksti välja kopeerida ja mujal kasutada: säilitatakse teksti kujundus (kuivõrd see õnnestub), tehakse vahet realõppudel ja lõigulõppudel ning osatakse isegi tabeleid korralikult lahtriteks mõistatada, nii et PDFist tabeli viimine Excelisse pole probleem. Elu teeb Acrobat 4 lihtsamaks ka neil, kes on seni vaeva näinud PDF-dokumentide tõlkimisel-kohendamisel, sest nii teksti- kui graafikaredaktor, mis varem tuli eraldi hankida, on nüüd ühte tootesse sisse ehitatud. Tõsi küll, redaktori jaoks on read endiselt iseseisvad ja mitte ühe lõigu osad.

Omaette saavutus on ka webcapture, mis lubab Acrobatiga Interneti kodulehe aadressilt dokumendi soovitud sügavuseni kokku korjata ja PDFiks muuta, kusjuures tööle jäävad ka lehtedel olnud sisendvormid.

Autor: Peeter Marvet

Hetkel kuum