Inno Tähismaa • 2. märts 1999 kell 22:00

Pennu tõusu taga nähakse strateegilist investorit

Üleeile teatas börs, et Merita Panga klientide osalus ASis Pennu on kasvanud 10 protsendilt 20 protsendile. Veidi enam kui nädalaga kerkis Pennu aktsia hind 275 protsenti 8 kroonilt 30 kroonini.

AS Pennu nõukogu esimees Indrek Rahumaa ütles, et tema küll ei tea, kes võiks Merita panga klientide nime all Pennu aktsiaid kokku osta. Ta ütles, et Pennu väikese aktsiakapitali juures on võimalik, et väikesed kogused tõstavad märgatavalt aktsia hinda. Pennu aktsiakapitali suurus on 16 mln krooni.

Väärtpaberiturul on levimas kuuldus, et Pennu aktsiaid ostis viimastel päevadel kokku üks Pennu juhtkonnaga seotud isik, kes oli huvitatud Pennu aktsia hinna tõstmisest teatud tasemeni 1. märtsiks. Suure tõenäosusega oli aktsiahinna tõstmise vajadus seotud Pennu aktsiate tulevikutehinguga, mille tingimused fikseeriti 1. märtsi seisuga.

ASi Eesti Telekomi analüütik Ruth Laatre tunnistas, et ilmselt peitub Merita Panga taga mõni strateegiline investor.

ASi Hansa Investeeringud peaanalüütik Toomas Reisenbuk ütles, et tõenäoliselt on Pennu aktsiate ootamatu hinnatõusu taga mingi tehing ja Merita Panka kasutati selleks, et omandisuhete tegelikku muutust mitte avalikustada.

Hansapanga maakler Lauri Lind märkis, et mõni juhtkonnaga seotud tehing on tõenäoline, kuna aktsiahinna tõusu ei saa kuidagi siduda ettevõtte majandusnäitajatega. Tema sõnul on mitu investorit ja fondi huvitatud Pennu aktsiate müümisest ja aktsiahinna kerkimine oli võimalik üksnes suuraktsionäride kokkuleppega, et aktsiaid veel müüma ei tõtata.

1998. a lõpuks näitas Pennu 30 mln kroonist kahjumit, sellest ligi 4 mln krooni moodustas põhitegevuse kahjum.

Rahumaa ütles, et tema arvates on huvi Pennu vastu suurenenud, kuna ettevõtte riskid on materialiseerunud ja ettevõtte uude juhtkonda on investoritel rohkem usku. Ta väitis, et Cresco pole muutnud oma 50% osalust Pennus ja tema hinnangul on Eestis aktsiate müümiseks praegu halb aeg.

Hetkel kuum