3. märts 1999 kell 22:00

Hoia mobiiltelefoni lume ja külma eest

Ilmatargad ennustavad, et suured lumesajud ja pakane ei ole selleks talveks veel lõppenud. Seoses sellega oleks hea mobiiltelefonide omanikele meelde tuletada mõned ohud, mis neid koos oma telefoniga lumes hullates tabada võivad.

Seda, et mobiiltelefon on niiskuse suhtes ülitundlik aparaat, teavad nüüdseks vist juba küll kõik taskutelefoni kasutajad. Paraku kiputakse ära unustama, et ka lumi on tegelikult vesi, mis on talvel lihtsalt kuju muutnud.

Mobiiltelefonis on piisavalt auke ja pilusid, kust lumi ja niiskus sisse saavad pugeda, et siis telefonis laastamistöid alustada. Niiskuse sattumine mobiiltelefoni paneb seal toimima kooli füüsikatundides õpitud oksüdeerumisprotsessid, mille tõttu võivad telefonis tekkida taastumatud kahjustused.

Seega tuleks igati vältida mobiiltelefoni kokkupuudet lume ja niiskusega, aga ka lumiste kinnastega. Kui telefon siiski juhtub näiteks lumme kukkuma, tuleks lasta ta kiires korras mobiiltelefonide hooldusega tegelevas firmas üle kontrollida.

Kindlasti on ülevaatustasu mitmeid kordi odavam kui hilisem niiskuskahjustuste kõrvaldamine.

Teiseks suuremaks probleemiks talvisel ajal võib olla madal temperatuur. Meie laiuskraadil selliseid külmakraade, mis telefonile jäädavaid kahjustusi tekitaksid, ei esine. Küll aga väheneb külmaga oluliselt mobiiltelefoni kõne- ja ooteaeg. Põhjuseks on akus toimuvad keemilised protsessid.

Mobiiltelefoni aku vajab normaalseks toimimiseks nullist kõrgemat temperatuuri. Madalatel temperatuuridel võib aku väljastada tavapärasega võrreldes kuni poole väiksema energiahulga. Samuti ei toimi korralikult aku laadimine.

On esinenud ka juhtumeid, kus telefonid võivad madalate temperatuuride juures aku laadimisest üldse keelduda või lõpetab telefon laadimise pärast paariminutilist laadimistsüklit.

Külmaga hakkab kummaliselt käituma ka telefoni vedelkristallekraan. Nimelt muutub mobiiltelefoni ekraani pilt tuhmiks. Lisaks tulevad kõik sümbolid ekraanile «uimaselt». Selle efekti vastu kahjuks mingit rohtu ei ole ja lihtsalt tuleb oodata ekraani ülessoojenemist.

Mobiiltelefonide juures ilmneb talvel neljaski oht, kuigi see on rohkem teoreetilist laadi. Prille kandvad inimesed võivad ilmselt aimata, millest jutt -- tulles külmast sooja ruumi, lähevad prilliklaasid uduseks ehk siis nendele kondenseerub õhus olev niiskus. Sama protsess toimub ka mobiiltelefoni metallpindadel. Kui seda protsessi tihedalt korrata, võib telefoni sisse koguneda liiga palju niiskust. Nagu juba öeldud, on sellisel viisil telefonile kahju tekitamine siiski väga väikese tõenäosusega.

Et vältida kirjeldatud ohtusid, oleks talvel, aga miks ka mitte suvel, soovitav kasutada mobiiltelefonil nn kantavat käed-vaba varustust. Telefon on sellisel juhul põues peidus, kaitstuna lume, niiskuse, külma ja muude väliste mõjutuste eest.

Teine variant mobiiltelefoni kaitsmiseks on muretseda talle nahast ümbriskott. Ka naha sisse peidetuna on niiskuse jõudmine telefoni raskendatud. Osal mobiilidel kuulub nahkkott standardvarustusse, teistel tuleb see juurde osta.

Autor: Kristjan Martin

Hetkel kuum