Kristi Malmberg • 3. märts 1999 kell 22:00

Väikeaktsionärid võtsid kasumit

Heldur Meerits märkis veebruari alguses 4,1 miljoni krooni eest 48 234 aktsiat. Kuu ajaga teenis ta aktsiaid müües 1,46 miljonit krooni ja tema arvel oli veebruari lõpus veel 1176 aktsiat. «Pigem müüsin ettevaatlikkusest kui usust, et aktsia hakkab kukkuma,» ütles Meerits. «Tegemist on siiski piisavalt hea aktsiaga, mida tasub portfellis hoida.»

Meeritsa hinnangul on Eesti Telekomil ettevõttena jalad kõvasti maas ja ka firma juhtimises pole probleeme. Ta ei välistanud, et ostab mingil hetkel taas Telekomi aktsiaid juurde.

Keskerakonnas riigikogusse kandideeriv Liina Tõnisson on müünud maha kõik talle kuulunud 1176 aktsiat ja teeninud sellega ligi 36 500 krooni. Tõnisson tunnistas, et tal oli esialgu kavas aktsiaid hoida pikaajalise investeeringuna, kuid ajakirjanduse survel oli ta sunnitud aktsiad maha müüma.

«Kõik hakkasid huvi tundma, kust mina nii palju raha sain ja avalikkuse tähelepanu ei meeldinud minu poegadele, kelle aktsiad need tegelikult olid,» lausus Tõnisson.

Tõnissoni arvates on Eesti Telekomi aktsiad igati head ja tark inimene neid praegu ei müüks.

Suurema osa soetatud 235 aktsiast on maha müünud ka ASi Eesti Telefon arendusdirektor Avo-Rein Tereping. Tema kinnitusel polnud aktsiamüügi taga kõhklused aktsia tugevuse suhtes. «Arvasin lihtsalt, et oli õige moment,» märkis ta.

Tereping loodab, et Telekomi aktsia hind veel tõuseb ja nii tema kui ka paljud tema tuttavad kaaluvad, kas mitte aktsiaid uuesti tagasi osta.

President Lennart Meri pole 15 000 krooni eest soetatud 176 aktsiat maha müünud. Ostetud aktsiaid hoiavad ka Eesti Telekomi ja Eesti Mobiiltelefoni tegevjuhid Toomas Sõmera ja Tõnu Tee, kes investeerisid vastavalt 200 000 ja 250 000 krooni.

Eesti Telekomi esmase avaliku aktsiamüügi käigus ostis aktsiaid 8600 investorit, kellest praeguseks on ligi 4300 aktsiad maha müünud. Väikeinvestorid on teeninud aktsiate müügist kokku ligi 25 miljonit krooni.

Eesti Telekomi finantsdirektor Tarmo Amer ütles, et väikeaktsionäride müügituhin on mõistetav, sest kui aktsia teenib ühe päevaga 40 protsenti kasumit, tekib tung seda maha müüa. «Tõenäoliselt on ka enamik Eesti Telekomi töötajaid kasumi sisse kasseerinud,» tunnistas ta.

Ameri sõnul on aktsiate alusväärtus tugev ja tema hoiaks neid praegu pikaajaliselt. Ta ei märkinud ise ühtegi aktsiat, sest tal polnud selleks enda väitel piisavalt pikaajalist raha. «Kunagi võib-olla ostan,» kommenteeris Amer.

Hansapanga Varahalduse maakleri Charlie Viikbergi sõnul peaks Eesti Telekomi aktsia leidma varsti oma õige hinnataseme 100--110 krooni juures. «Ma ei näe põhjust, miks peaks aktsia rohkem tõusma või ka alla saja krooni langema,» märkis ta.

Eesti Telekomi aktsiaga lõppes eile kauplemine Tallinna börsil 107 krooni tasemel. Nädala ajaga on aktsia hind langenud 3,2 protsenti.

Vaata ka artiklit: "Telekomi endised väikeaktsionärid".

Hetkel kuum