Ettevõtjad annavad hääle Reformierakonnale

Ettevõtjate hulgas oli võrreldes nelja aasta taguse samalaadse Äripäeva küsitlusega enim toetajaid juurde saanud Isamaaliit, kelle populaarsus on kasvanud üle kolme korra. Reformierakonna toetus on selle aja jooksul kahanenud 40,3 protsendilt küsitletutest 30,6 protsendini. Veidi on vähenenud ka Keskerakonna toetajaskond ettevõtjate seas. Äripäeva küsitluses oli Keskerakond toetajaskonna suuruselt kolmas erakond, kogudes 8,5% häältest.

Ettevõtjate eelistusi arvestades peaks aga riigikogust välja jääma praegu veel valitsev partei Koonderakond, kelle toetusprotsent oli vaid ligi 3%.

Sotsioloogiliste uuringute keskuse värskeima uuringu põhjal eelistab Keskerakonda 18,2% ja Reformierakonda 17,1% küsitletuist. Selle uuringu järgi on suuremad tõusjad eelmise küsitlusega võrreldes Mõõdukad ja Isamaaliit, toetusprotsentidega vastavalt 14,5 ja 15,1. Tervelt 14% vastanutest pole aga veel otsustanud, kelle poolt nad hääletavad.

Reformierakonna esimees Siim Kallas avaldas eile heameelt Äripäeva küsitluse tulemuste üle, kuid tunnistas, et sotsioloogiliste uuringute keskuse uuring on usutavam. Kallase hinnangul saavutab Reformierakond siiski väikese valimisvõidu, talle järgneb kohe Keskerakond ning siis Mõõdukad ja Isamaaliit. «Mitmete eelmiste valimiste puhul on Keskerakond eelnevate küsitluste põhjal meist eespool olnud, kuid lõpuks oleme meie siiski parema tulemuse saavutanud,» märkis Kallas.

Kallase sõnul võib tekkida ka olukord, kus Keskerakonnal pole kellegagi valitsust moodustada, sest paremerakonnad saavutavad nii tugeva tulemuse. «Seni on president teinud ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimised võitnud erakonnale, kuid kui on näha, et teistel jõududel on valitsuse moodustamiseks hääled koos, siis võib seekord teisiti minna,» ütles ta.

Paremerakonnad on omavahel kokku leppinud, et peaministrikoha saab endale valimistel enim hääli kogunud erakond ehk suure tõenäosusega Reformierakond, kelle peaministrikandidaat on Siim Kallas.

Sotsioloogiliste uuringute keskuse küsitluse järgi peeti parimaks peaministrikandidaadiks Mõõdukate juhti Andres Tarandit, keda eelistab 28% küsitletutest. Talle järgnes Keskerakonna esimees Edgar Savisaar 19% ja Isamaaliidu esimees Mart Laar 17%ga.

Tartu ülikooli politoloogialektori Rein Toomla sõnul on Äripäeva küsitlus küsitletute hulga poolest esinduslik ja näitab ühe sihtgrupi suhtumist.

«Üllatav on see, et selles sihtgrupis tuli Reformierakonna poolt nii vähe hääli,» märkis Toomla. Tema hinnangul pole Reformierakond enam nii liberaalne ja avatud kui neli aastat tagasi, vaid on hakanud sarnanema kõigi teistega.

Kallase hinnangul on Toomla kommentaar väga kummaline, sest Reformierakond on oma tegevuses teinud panuse just avatud turumajandusele. «Küsimus on pigem selles, kuidas me oleme suutnud oma eesmärke kõigile selgeks teha, kuid eesmärgid on päris radikaalselt liberaalsed,» kinnitas Kallas.

ES Turu-uuringute ASi uuringute direktor Juhan Kivirähk nentis, et ettevõtjate küsitlemine näitab tõepoolest vaid seda, keda pooldavad ettevõtjad. «Loomulikult on see totaalselt erinev sellest, mida arvab elanikkond üldiselt,» lausus Kivirähk. «On selge, et ettevõtja hääletab paremerakondade poolt, kuid puhtalt parempoolseid erakondi peale Isamaaliidu ja Reformierakonna polegi.»

Kivirähk lisas, et ettevõtjad on juba üsna ammu aru saanud, mida tähendab demokraatia ja et parlamendi valimist ei saa jätta kellegi teise hooleks. «Sel seltskonnal on väga selged, kroonides määratavad huvid ja loomulikult on nad oma huvide eest kõige rohkem väljas,» ütles Kivirähk.

Sotsioloogiliste uuringute firma Saar Poll juhi Andrus Saare väitel on Äripäeva küsitluse järgi Isamaaliidu toetus üllatavalt kõrge. «Isamaaliidul pole väga tugevat majandusprogrammi,» märkis uuringufirma juht.

Saare hinnangul on ka küsitluse kohaselt natuke liiga nõrk Keskerakonna toetusprotsent, sest ka juhid ja jõukamad inimesed üksjagu toetavad Keskerakonda.

«Väike toetus on ilmselt seotud astmelise tulumaksuga, sest kui ettevõtete juhid vaatavad seda Keskerakonna poolt pakutavat astmelise tulumaksu tabelit, on päevselge, et nad lähevad hulluks,» nentis Andres Saar.

Olen oma valiku teinud, kuid jätan selle enda teada. Lähen igal juhul valima ja soovitan seda kindlasti kõigil teha. Arvan, et see, kes tuleb võimule, on palju keerulisem küsimus, kui see, kes võidab valimised, sest valitsuse moodustamine sõltub juba poliitikute kokkulepetest pärast valimisi.

Oma eelistus on mul olemas, kuid ma ei tahaks seda veel avaldada. Igal juhul hakkavad suuremad ettevõtted nende jõududega, kes võimule tulevad, koostööd tegema. Majanduspoliitikat teevad poliitikud ja ettevõtjad ju üheskoos. Kindlasti soovitan kõigil, kellel selleks õigus, valima minna, sest see õigus on omamoodi kohustus riigi ees.

Olen juba eelvalimistel hääletanud. Valisin inimese, kes kuulub poliitilisse suunda, mille nägemus maailmaasjadest ning Eesti tulevikust on mulle kõige lähedasem ja loogilisem. Valisin tema, kuna erakonna poolt tõstatatud küsimused on Eesti jaoks uue aastatuhande künnisel kõige aktuaalsemad. Olen veel optimist Eesti rahva kollektiivse mõistuse suhtes ning seetõttu loodan, et rahvas annab mandaadi poliitilistele jõududele, kes suudavad viia Eesti sotsiaalset ja majanduslikku arengut edasi, teadvustades samas meie reaalseid võimalusi ja mänguruumi. Ühtlasi loodan, et rahvas saadab lõplikult selge sõnumi poliitilistele jõududele, kelle tõekspidamised on iganenud, ebademokraatlikud või mittekonstruktiivsed.

Siim Kallas, Toomas Savi, Valve Kirsipuu, Andres Lipstok, Märt Rask, Kaljo Kiisk, Uno Mereste, Toivo Asmer, Toomas Vilosius, Paul-Eerik Rummo, Kristiina Ojuland, Jürgen Ligi, Andres Taimla, Tiit Käbin, Maret Maripuu, Rein Voog, Ignar Fjuk, Meelis Atonen, Kalev Kukk, Neinar Seli, Heiki Kranich, Feliks Undusk, Teet Helm, Aap Neljas, Signe Kivi, Urve Tiidus, Eero Tohver, Toomas Tauts, Kadri Peterson, Tarmo Valgepea, Kalev Lillo, Ene-Eha Urbala, Harri Treial, Roman Mugur, Agu Kohari, Priit Vilba, Tiit Ulas, Indrek Raudne, Argo Parv, Rain Rosimannus, Jaanus Tamkivi, Tõnu Juul, Lilia Sokolinskaja, Hele Everaus

Mart Laar, Tunne-Väldo Kelam, Toivo Jürgenson, Jüri Mõis, Jaana Padrik, Tõnis Lukas, Jüri Adams, Peeter Olesk, Lauri Vahtre, Trivimi Velliste, Jaan Leppik, Kalle Jürgenson, Mari-Ann Kelam, Andres Herkel, Kadri Jäätma, Sirje Endre, Tiit Sinissaar, Mart Nutt, Aimar Altosaar, Vardo Rumessen, Ingvar Pärnamäe, Jüri Kaver, Jaanus Betlem, Sirje Kiin, Ülo Peets, Heiki Raudla, Andrus Villem, Hain Rebas, Ülo Stöör, Harri Leppik, Arvo Vallikivi Valton, Algur Kaerma

Edgar Savisaar, Siiri Oviir, Kalev Kallo, Peeter Kreitzberg, Erika Salumäe, Sven Mikser, Liina Tõnisson, Toivo Tootsen, Laine Tarvis, Ants Ruusmann, Anti Liiv, Arvo Jaakson, Värner Lootsmann

Andres Tarand, Toomas Hendrik Ilves, Marju Lauristin, Jaak-Hans Kuks, Vootele Hansen, Eiki Nestor, Liis Klaar, Raivo Paavo, Liia Hänni, Rainis Ruusamäe, Enn Tarto

Isikumandaadiga -- 1 koht

Hetkel kuum