Turg on valimiste eel ettevaatlik

Kauplemisaktiivsus Tallinna börsil langes neljapäeval märgatavalt ja börsisüsteemi päevakäive küündis tagasihoidliku 15,7 miljoni kroonini. Aktsiate hinnaliikumistes mingit kindlat suundumust märgata ei olnud.

Turgu haaranud ettevaatlikkust võib kindlasti siduda pühapäevaste riigikogu valimistega, mis hoolimata väidetele, et midagi ei muutu, teeb investorid veidi närviliseks. Investorite meelsust ja võimalikku käitumist hinnates tuleb tunnistada, et senimaani, kui valimisteni on jäänud vaid üks kauplemispäev, pole märkimisväärset müügipaanikat turul tekkinud.

Eilse kauplemispäeva põhjal saab isegi väita, et likviidsemate aktsiate osas oli kerges ülekaalus ostuhuvi. Börs tervikuna (ka erinevate sektorite osas) tegi eile väikese tõusu. ÄP indeks fikseerus börsi sulgemisel 333,16 punktil ehk 0,21% kõrgemal kolmapäevasest sulgemistasemest.

Börsi liidrid Telekom ja Hansapank kerkisid päevaga 0,23% ja 0,64%. Mõlemad aktsiad sulgusid ostuhinnal ja müügihinnaga tehingu ehk siis investori poolt vaadatuna ostutehinguga lõppenud päeva puhul oleks tõus olnud mõnevõrra suurem.

Londonis liikus Telekomi aktsia eile õhtul kella 18.00 ajal 108--110 kr tasemel. Hansapanga aktsia seevastu lõpetas välisturgudel veidi madalamal kui Tallinnas -- 5 euro tasemel (78,25 kr).

Tänaseks võib siiski prognoosida, et kartlikumad investorid soovivad positsioonid enne valimiste nädalavahetust sulgeda. See toob endaga kaasa väikse hinnalanguse. Arvata võib, et langus jääb tõesti väikeseks, sest avaliku arvamuse küsitluste kohaselt peaksid enamuse riigikogus saama finanantsturgudele meelepärased erakonnad.

Sellest lähtuvalt võib käivituda teine stsenaarium, mis esimesele risti vastu töötab. Nimelt on võimalus, et riskialtimad investorid, panustades riigikogu valimiste soodsatele tulemustele, hoopis võtavad positsioone, oodates, et aktsiaturg esmaspäeval pärast võimalikku positiivset impulssi üles hüppab.

Hetkel kuum