Haiglad ei hooli kindlustusrahast

Jaanuarist kehtib ravikindlustusseaduse nõue, et kui inimene saab liiklusõnnetuses viga mitte omal süül, maksab kindlustusfirma ravikulud haigekassale kinni. Varem maksid kindlustusfirmad kinni üksnes kannatanute järelravi ja ravimid.

Raviraha maksmine liikluskindlustuse fondi arvel oli üheks põhjuseks, miks sellel aastal tõsteti kohustusliku liikluskindlustuse hinda keskmiselt 11 protsenti. Ravikulude tasumiseks on kindlustuspoliisidesse arvestatud juurde umbes 10--15 mln krooni, teatas kindlustusseltside liidu peaaktuaar Enno Lelumees.

Liikluskindlustuse fondi peadirektori asetäitja Mati Pais ütles, et fond soovib oma kohustust täita, kuid sotsiaalministeerium ei ole raviraha vastu huvi tundnud.

«Palusime ministeeriumil välja töötada isikukahjudest teatamise korra ja leida kompromisslahendus kahju suuruse arvutamiseks, sest selle arvutamise alused ravikindlustuse ja liikluskindlustuse seaduses lähevad oluliselt lahku,» rääkis Pais.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna peaspetsialisti Raina Loomi sõnul enne aprilli ilmselt määrust alla ei kirjutata, sest määruse koostamine on alles algstaadiumis.

Mati Pais ütles, et liikluskindlustuse fond saab seaduse järgi nõude menetlusse võtta siis, kui sellest on kahe ööpäeva jooksul pärast õnnetuse toimumist teatatud. «Avarii ohvrile ei tohiks uus kord tüli teha,» sõnas Pais. Liikluskindlustuse fond peab uue korra kohaselt esmalt läbi viima juurdluse, kuid kui juhtunu kohta algatatud kriminaalasja eeluurimine on põhjalik, pole põhjust kannatanuid tülitada.

Kui palju liiklusõnnetustes kannatada saanud inimeste ravi raha nõuab, pole teada. Keskhaigekassa asedirektori Vaike Näripea hinnangul kulub avariiohvrite ravikuludeks umbes 5 mln krooni aastas.

Ta lisas, et kuni sotsiaalministeerium pole vastavat määrust välja töötanud, pole ühestki hüvitusjuhtumist põhjust rääkida ja haiglad maksavad ravi oma taskust kinni.

Hetkel kuum