Jaapani arvutifriik ostis Eestis talukoha

Tokios elav Yoshiteru Akijama sai oma isalt päranduse. Saadud raha eest maad osta otsustanud mees hakkas sobivat kohta otsima üle terve maailma.

Otsingutega jõudis ta ka Eestisse. Eriti imponeeris Akijamale fakt, et 80 protsenti Eesti territooriumist on kaetud mobiilside leviga.

Tokio Eesti saatkonnast sai jaapanlane Hillar Viksi numbri. «Ta tahtis endale vaikset kohta, kus omaette arvutit klõbistada,» räägib Viks.

Varem polnud Akijama kordagi Eestis käinud ja otse lennuväljalt viis Viks ta Sikemäele. «Eks me muidugi tegime maja hästi korda, et jaapanlasele muljet avaldada, kuid tal oli ostuotsus juba lennukis tehtud,» räägib Viks.

Kuigi tehingult jaapanlasega teenis Viks neljakordse tulu, kumab tema jutust läbi iroonia: «Natuke kummaline on see mees -- näiteks on meie lepingus sees punkt, et ma ei tohi Sikemäele tuua teisi jaapanlasi ega ka mitte jaapanlaste külalisi.»

Mida Viks ootamatult sülle kukkunud rahaga tegi? «Sain nüüd esimest korda elus tuttuue auto osta,» ütleb ta. «Käisime ka naisega Marokos palmi alla puhkamas. Olen seda raha laenanud, kellele vaja, ostsin Telekomi aktsiaid.» 176 Telekomi aktsia müügist teenis Viks üle 5000 krooni tulu.

Ühe õigusjärgse omaniku maapaberite kordategemise eest Sikemäe talukoha saanud Viks on tänaseks investeerinud tallu ligi pool miljonit krooni. Palkhoone näeb välja nagu muinasjutumaja.

Jaapanlane unistab Sikemäele konverentsisaali ja hotelli ehitamisest, lubas vedada sinna elektri ja piirata kaheksa hektari suuruse maa aiaga. «Eks ta kirtsutas nina, kui kuulis, et elektripanek ligi miljoni maksab,» räägib Viks. Viks avaldab ka hämmeldust Akijama aia ehituse plaani üle: «Kelle eest ta siin metsas ennast varbtaraga kaitsma hakkab.»

Kinnisvarabüroo Uus Maa tegevdirektori Urmas Lauri sõnutsi ostavad nii kaugelt pärit inimesed Eestis talu haruharva. «Välismaalased on pigem näiteks mõisu ostnud.»

Kõue vallavanem Aare Mölder lubab maaostmisel jaapanlasele takistusi mitte teha. «Ilmselt ostis ta selle maa sellepärast, et see tema jaoks nii odav oli,» arutleb Mölder. «Eesti inimese jaoks on hind muidugi üle mõistuse kõrge.»

Hetkel kuum