7 märts 1999

Naftahind püsib madal

Naftat tootvad riigid on püüdnud nafta hinda asjatult üles kruvida, aga ilma tõsise naftatootmise kärpimiseta ei taha see õnnestuda. Kevadel leppis naftat tootvate riikide organisatsioon OPEC kokku, et ööpäevast kogutoodangut -- 28,7 miljonit barrelit -- kahandatakse 2,6 miljoni barreli võrra. OPECisse mittekuuluv Norra lubas toodangut vähendada 100 000 barreli võrra. Kuid nagu varemgi, on OPECil raskusi distsipliiniga, ning arvatakse, et tootmist on tegelikult vähendatud ainult 72%. Selle ning maailma majanduskonjunktuuri nõrgenemise tagajärjel on loodud viimase kümne aasta suurimad naftatagavarad. Majandusraskuste jätkumine eriti Aasias ei suurenda naftatarbimise kasvu lootust.

Et naftahind tõuseks praeguselt üle kümne dollari tasemelt 14--15 dollarile, tuleks päevatoodangut veel 1--1,5 miljoni barreli võrra alandada.

23. märtsil kogunevad 11 OPECi liikmesriiki Viini oma traditsioonilisele aastakohtumisele. Kindlasti võetakse seal päevakorda tootmise kärpimine. Aga pole sugugi sama kindel, et kõik riigid on kärbetega nõus.

20 maailma juhtivat pangasektori analüüsifirmat on prognoosinud nafta hinda aasta peale ette. Keskmise prognoosi kohaselt tõuseb naftabarreli hind praeguselt 10,67 dollarilt aasta jooksul 12,61 dollarini. Tuleva aasta keskmiseks hinnaks ennustavad analüütikud keskmiselt 14,47 dollarit. See on ühe dollari võrra rohkem kui naftafirmad ise prognoosivad.

Norra riiklik naftafirma Statoil teeb oma lähemate aastate plaanid lähtuvalt sellest, et järgmise 3-5 aasta jooksul püsib naftabarreli hind 12 dollari piires. Statoil ja Saga Petroleum on praeguse naftahinna juures järsult peatanud uute leiukohtade hõlvamise Põhjamerel, kuna selle hinnaga ei tasu need ära. Ühtlasi on Norra valmis tootmist veelgi kärpima, kuid ainult tingimusel, et kõik OPECi riigid toimivad samamoodi.

Autor: DI

Hetkel kuum