7 märts 1999

Selget võitu ei tulnud

Äripäeva trükkimineku ajaks selgunud riigikogu valimistulemused näitasid, et ei parem- ega vasakpoolsed jõud saa uues riigikogus selget enamust.

Kuigi valimistel saatis edu Keskerakonda, ei olnud ülekaal selline, et nende liider Edgar Savisaar võiks ilma suurema vaevata moodustada valitsuse.

Esialgsetel andmetel hakkab uus koalitsioonivalitsus koosnema kolmest-neljast erakonnast ja kaalukeeleks võib saada Koonderakond.

Äripäeva arvates oleks areng, kus valitsuse moodustaksid Keskerakond, EME ja Koonderakond, ettevõtjatele halb. See oleks selge pööre vasakule, mis jätab Eesti arengu vinduma.

Kiiret lahendamist vajavad olukorrad rahustatakse riigieelarvest eraldatavate toetuste ja soodustuste abil, mis tegelikult neid probleeme veelgi süvendavad. Näitena võib tuua maaelu. Nõukogude ajal toodeti Eestis kuni viis korda rohkem põllumajandustooteid, kui kohalik turg suutis tarbida.

Eesti taasiseseisvumisega kadus aga ka põhjatu Vene turg, mis sundis maaettevõtteid ümber orienteeruma teistele valdkondale. Põllumajandustootmine on muutunud efektiivsemaks, kuid ümberkorraldused on toimunud väga vaevaliselt.

Nüüd see protsess aga kindlasti pidurdub, sest Keskerakond ja EME on lubanud hakata riigieelarvest põllumehi veelgi rohkem doteerima. See suurendab ebaefektiivsust ja aasta-aastalt peavad suurenema ka riigieelarvest põllumajanduse otsetoetusteks makstavad summad.

Kui põllumajandus oleks ainus, mida hakatakse riigieelarvest ehk siis kõigi maksumaksjate rahaga doteerima, kannataks eelarve ja praegune maksukoormus selle veel kuidagi ära. Keskerakonna peaministrikandidaat Edgar Savisaare sõnul on võimul oleval koalitsioonil oma prioriteetide täitmiseks võimalik kulutada 10--15% eelarvest.

Lisaks põllumajandusele suurenevad järsult ka sotsiaalvaldkonnale eraldatavad summad. Sotsiaalministeeriumi nõuniku Lauri Leppiku hinnangul kuluks Keskerakonna lastega perede toetamist puudutavate lubaduste täitmiseks üle miljardi krooni, sellega oli Keskerakond teistest erakondadest peajagu üle.

Kui veel arvestada, et riigi- ja kohalike omavalitsuste eelarvete tulude poolt kahandab tuntavalt ka Keskerakonna pakutud kujul astmelise tulumaksu kehtestamine, siis on selge, et praegusest maksukoormusest nende lubaduste täitmiseks ei piisa. Keskerakonna ja EME võimule saamisel hakkab maksukoormus tõusma või siis hakkab riik aktiivsemalt välislaene võtma. Esimene koht, kust oma populistlike lubaduste täitmiseks raha saada, on stabilisatsioonifond.

Ainus võimalus sellisest negatiivsest stsenaariumist hoiduda on, et järgmist valitsust ei moodusta Keskerakond koos Maarahva erakonnaga, vaid nad jäävad vaatamata valimisvõidule opositsiooni.

Hetkel kuum