8 märts 1999

Läbi Venemaa saab vedada ka luksautot

Leks Kindlustuse kahjukäsitluse juht Andres Konsap lausub, et arvestades asukohta, vahemaad Eestiga ja läbitavat piirkonda otsustati kiiresti, et ise 400 000 krooni maksvale kurvasilmsele Mercedesele järele ei minda. Pakkumisi küsiti ka transpordifirmadelt, kuid peatselt jõuti politseiga ühisele arusaamisele, et varastatud kraami Eestisse toomine on politsei pärusmaa.

Politseilt abi saamata oleks Leks Kindlustusel tulnud kasutada lennu-, rongi- või autotransporti.

Lennutransport on küll kiire ja ohutu, kuid kallis. Peites sõiduki 20jalasesse merekonteinerisse on võimalik kasutada ka autotransporti. Lisaks kindlustusele, mis on 0,6--0,8 protsenti kauba väärtusest, võib ohutuse tagamiseks kaasata ka turvamehe.

Autotranspordist ohutum on rongi platvormil vedamine. Ka sellisel juhul pannakse auto konteinerisse. Lisaks tuleb tellida ka tühja konteineri vedu, mis asetatakse autoga konteineri ukse vastu. Sel juhul pole ilma kraana abita võimalik konteineris olevale sõidukile ligi pääseda. Võimalik on tellida ka Venemaa raudteelt saadetise jälgime. Iga kuue tunni tagant teatatakse saadetise asukoht, mis annab kindluse, et sõiduautoga rongiplatvorm pole mõnes jaamas kuhugi kõrvalteele lükatud.

Kõige paremini sobib sellise auto vedamiseks AN 72 või AN 74 lennukitüübid, kuhu auto ära mahub. Eestis on sellised lennukid olemas Enimexil. Üks variantidest on kasutada ka Vene sõjaväe transpordilennukite teenuseid.

Lennutransport on kallis, kuna tavaliselt lõppevad seal piirkonnas lennukite kindlustused, st tuleb osta eraldi kindlustus terve lennuki peale.

Venemaa seadused ei luba Eesti inimestel Venemaa territooriumil turvateenuseid osutada. Kauba transpordi turvamist on Eesti firma kaudu siiski võimalik osta. Selleks peavad siinsel firmal olema kontaktid Venemaal, et mõne sealse turvafirma inimesed eskordiksid saadetist Eesti piirini.

Turvateenuse hind on nagu jumal juhatab. Enamik arveldusi tehakse dollarites.

Hetkel kuum