8 märts 1999

Soome toiduainetööstus kahaneb

Seitsme kuni kaheksa tuhande töökoha kadumise põhjusteks on eelkõige Venemaa-ekspordi vähenemine, tihenev konkurents Euroopa Liidus ja müüdud ettevõtete suur osakaal.

Viimaste kuude jooksul on mitmed ettevõtted teatanud suurtest koondamistest ja tänavuse aasta jooksul arvatakse kaduvat ligi 2500 töökohta.

HK Ruokatalo laseb rentaabluse parandamiseks lahti 450 töötajat, umbes samapalju koondab Valio.

1990. aastate algul andis Soome toiduainesektor tööd 50 000 inimesele, kellest lähiaastatel jääb usutavasti alles vaid 30 000--32 000 töötajat.

Soome toiduainetööstusliidu tegevdirektori Pekka Hämäläineni sõnul on liha-, piima- ja pagaritööstuses selge ületootmine. Kui konkurentsiolukord ei parane, siis tuleb toomismahte kärpida. Osa ettevõtteid kaob ja osa ühineb ning hõivet aitab säilitada üksnes ekspordi parandamine.

Toiduainetööstuse kriisi peapõhjus on siiski mullusügisene Venemaa majanduskrahh. Eksport Venemaale moodustas üle 5% toiduainetööstuse 79 miljardi krooni suurusest toodangust ning oli soodsaks kaalukeeleks probleemidele, mis ELi liikmeks astumine firmadele kaasa tõi. Pärast sügist eksport Venemaale peaaegu lõppes. Kui varem olid venelased ära ostnud Euroopa Liidu toodangu ülejäägi, siis nüüd tuli ka neile toodetele ELi sees turg leida, mis muutis hinnakonkurentsi väga ägedaks, sealhulgas ka Soome turul.

Eksport Venemaale ei ole soomlaste arvates reaalne veel paari järgneva aasta jooksul. Selle asemel loodetakse abi Aasia majanduse tugevnemisest ja proovitakse uusi turge leida eelkõige sealt.

Peale Venemaa kriisi mõju kahandab Soome toiduainetööstuses hõivet Soome ettevõtete minek välisfirmade kätte, mis kolivad tootmise mujale. Nagu näiteks margariini- ja lastetoidutootmine on juba Rootsi läinud. Pellervo uurimiskeskuse teadur Kalle Laaksonen peab murettekitavaks Cultori-laadsete tipptehnoloogiafirmade minekut rahvusvahelistele kontsernidele.

Soomes on peale Cultori kokku 10--15 firmat -- Leaf, Primalco, Raisio, Hartwall, Koff, Atria, HK Ruokatalo, Valio, Lännen Tehtaat ja Fazer -- millel on potentsiaali oma jõududega rahvusvaheliseks muutuda, kui nende oskusteavet enne ära ei osteta. Ainult niisugused firmad suudavad tagada sektori kasvu, väidab Laaksonen.

Autor: TS

Hetkel kuum