9. märts 1999 kell 22:00

Krediitkaardi number avab rahakotirauad

Internetis maksmiseks peab omama krediitkaarti, milleks on nt VISA Classic, MasterCard ja EuroCard. VISA Electron pole krediitkaart ja nõuab ostutehingul kaardi füüsilist ettenäitamist. Seda, et kaup ikka õige inimese kätte jõuaks, tuleb kontrollida ja tavaliselt on ainuke koht isiku kindlakstegemiseks postkontor.

Eestis on Internetis krediitkaardiga tasumisel olnud arusaamatusi ja pisipettusi: kliendid pole saanud tellitut kätte, kaupmees aga asub kaugel ja on tundmatu. Kui vaeva näha, õnnestub raha enamasti panga abiga tagasi saada. On juhtunud, et oma kaardinumbrit ära saates jäi kahe silma vahele mõni lepingupunkt, millega OK-nupule vajutades nõustuti ja mis kohustas näiteks iga kuu teenuse eest mõnikümmend dollarit tasuma. See summa kaob kliendi kontolt juba automaatselt ja teenuse mittetellimise tõestamiseks tuleb ise vaeva näha.

Internetis kaardiga maksmise tehingutega on praeguse tehnoloogiaga seotud riskid, seepärast me seda maksmisviisi ei propageerigi. Kui keegi tellib kauba ja annab kaardi numbri, on võimatu kindlaks teha isikut, kes numbri andis. Isikut saab kontrollida vaid kauba kättesaamisel. Üldjuhul saab Internetist ka VISA Electroniga osta, sest numbri järgi ei eristata Electroni ja Classicut. Hiljem võidakse aga see ost tühistada ja raha tagastatakse. Electroni peab maksmise momendil füüsiliselt esitama. Hansapank kavatseb nõuda kaupmehelt, kes neilt Interneti kaudu kaarditehinguid soovib, ise isiku kontrollimist.

Rahvusvahelises internetikaubanduses on võimalik osaleda neil, kel on VISA või EuroCardi/MasterCardi krediitkaart. Deebetkaardi (VISA Electron, Maestro) omanikud saavad osaleda Eesti-siseses internetiäris. Rahvusvahelises internetiäris (ka muudes maksetes, kus kaart pole füüsiliselt kohal, nt telefoni- ja postimüük) ei saa osaleda deebetkaardiga, sest kaardi magnetriba ei loeta.

Internetimaksetel on olnud probleeme tehingu sooritaja identifitseerimisega. Selle tõttu muudeti Ühispanga VISA Electroni turvalisemaks ja on välistatud temaga tehingu sooritamine Internetis.

Krediitkaardimaksetel Internetis tuleb maksjal sisestada kaardi number, kehtivusaeg ja omaniku nimi. See on mugav mõne teenuse ja kauba eest tasumiseks, kuid enne kui usaldate oma krediitkaardi numbri mõnele WWW-lehele ja vajutate maksmist kinnitavale nupule, mõelge, kas teate täpselt, kellele kaardiandmed lähevad ja kas kaup on vastuvõetav. Kui kaardiomanik pole turvalisuses veendunud, soovitab Optiva Pank krediitkaardiga maksmist Internetis vältida. Loodame sajandivahetuseks pakkuda panga klientidele oma WWW-lehtedel turvalist krediitkaarditehingute võimalust.

Avades rahakoti tundmatule internetikaupmehele, varitsevad ostjat veel samad ohud, kui tänaval raha tundmatu müüja kätte hoiule ulatades.

Hetkel kuum