10. märts 1999 kell 22:00

Eesti sai aastaga 4% rikkamaks

Rikkamaks saada ja seeläbi oma heaolu kasvatada võime ainult siis, kui sisemajanduse kogutoodang suureneb. See on riigi mastaabis ainus sisukas progressi näitaja. Kõik muud salaplaanid, olgu nendeks siis keskmise palga ja pensionide tõus (tõstmine), maksude astmeliselt «õiglasem» kehtestamine, riigi osa suurendamine majandustegevuse korraldamisel, võivad meid edasiminekul ainult takistada.

Laekunud on 1998. aasta majanduskasvu esialgsed andmed. Nende järgi oli sisemajanduse kogutoodang 1998. aastal 4,0 protsenti suurem kui 1997. aastal. Teiste sõnadega, Eesti sai aastaga ei rohkem ega vähem kui 4 protsendi võrra rikkamaks.

Arvestades, kui negatiivsed olid hinnangud eelmisele aastale -- alates jahtumisest kuni terava kriisini --, pole Eesti majandusel kokkuvõttes häda midagi. Ses mõttes tuleks avaldada tunnustust ennast lahkuma seadvale valitsusele, kes, teadlikult või teadmata, hoidis kaunis madalat profiili ja ühes sellega Eestit õigel kursil.

Võib-olla tekitab nõutust, et 1998. aasta neljanda kvartali majanduskasv oli vaid 0,2 protsenti. Seda fakti selgitab ehk kõige paremini asjaolu, et koduarvuteid jõulukingituseks, nii nagu massiliselt aasta varem, enam ei ostetud. 1997. aasta neljas kvartal oli absoluutne tipp, siis mõõdeti tõusuks isegi 13,5%. Selle taustal -- neljandaid kvartaleid võrreldakse omavahel -- on Eestil õnnestunud ka ilma ostubuumita tippkvartali näitajad ületada.

Mis puutub majanduskasvu ja inflatsiooni vahelisse seosesse, siis pigem on majanduskasv käivitunud inflatsiooni taltumise aastatel. Et meie hinnaproportsioonid olid pärit nõukogude ajast, siis tõid esimesed krooniaastad kaasa väga kõrge inflatsiooni. Ka majanduskasv polnud nendel aastatel suurem asi. Aasta-aastalt on mõlemad liikunud soodsas suunas, praegu on aastane inflatsioon Eestis langenud 3,9 protsendini. Mõned aastad tagasi oli inflatsioon Euroopa Liidus umbes 3 protsendi tasemel. Seega ei maksaks meil karta, vaid astuda Euroopale julgesti kandadele.

Tagasivaatav statistika ei tohiks suureks muretsemiseks põhjust anda. Samas ei pruugi eelseisvad kuud just roosilised olla. Ent ikkagi, kui mul on võimalus valida statistika, selle kõige suurema vale, ja muidu tontide maalijate vahel, siis tänastes tingimustes eelistan ma juba statistikat.

Autor: Mati Feldmann

Hetkel kuum