10. märts 1999 kell 22:00

Peegel mitmekordistab hea lahenduse

Peegel ruumis muudab ilusa ruumi topeltilusaks ja pakub nupukale disainijale põnevat mänguruumi.

Eriti mõjutab peegel väikest ruumi. Kui katta terve sein peegliga, muutub ruum poole suuremaks. Eriti rikkalikuna mõjub näiteks peegelseina ette kaetud banketilaud.

Peegel muudab ruumi ka valgemaks, eriti kui ta on paigutatud akna kõrvale väikese nurgaga akna poole.

Muidugi tuleb seina peegliga kattes arvestada võimalusega, et keegi peaga vastu peegelseina jookseb. Seetõttu sobib peegelsein sellisesse ruumi, kus väga palju võõraid ei käi, kes peegelseina olemasolu ei aima. Mõnikord võib äkitselt vaatevälja ilmuv «teine mina» inimese ka päris ära ehmatada. Rahvarohketes kohtades peegelseina kasutades kirjutatakse segaduste vältimiseks teinekord peeglile silt, et tegemist on tõepoolest peegliga.

Hea efekti annab ka oskuslikult riputatud väiksem peegel. Kui kabinetis on mingi vaatamist vääriv ese, siis peegli abil saab kaunist vaatepilti lihtsasti kahekordistada. Näiteks võib peegeldada huvitavat maali.

Omaette teema on peeglimängud. Näiteks võib peegli ees seisvat inimest lõpmatuseni paljukordistada või tekitada vaatajas tunde, nagu lahutaks teda ja tema teist mina pikk koridor.

Kuigi väike peeglimängu element muudab iga büroo kabineti huvitavamaks, tulevad peeglimängu tõelised efektid esile suuremates ruumides.

Lisaks on peegelseinal ka väga praktiline funktsioon. Näiteks võib teha riidekapi uksed peeglist. Peegelseina planeerides tuleb siiski meeles pidada, et klaas nõuab puhastajalt erilist hoolt.

Maile Grünbergi kujundatud Tallinna botaanikaaia peegelsein tekitab illusiooni puude jätkumisest veel laua tagagi.

Autor: Tiina Salumäe

Hetkel kuum