10. märts 1999 kell 22:00

Siimanni valitsus peab kärpima kulutusi

Äripäev manitses rahandusministeeriumi juba pool aastat tagasi maksutulude laekumise liiga optimistliku ennustuse pärast, kuid tulutult. Nüüd on esimesed vitsad käes: sotsiaalkindlustusamet ei saa rahapuudusel aprillis õigeaegselt pensione välja maksta ning ühe kuu raha on puudu ka haigekassas.

Valitsus peab olukorra lahendamiseks tõmbama kokku riigi kulutusi.

Olukord on sedavõrd tõsine, et negatiivse lisaeelarve koostamisest võib jääda väheks ja kaaluda tuleb ka laenu võtmist või stabiliseerimisreservi kasutamist.

Tänavu kahe kuuga on kogutud vaid 1,795 miljardit krooni ehk 10,3% aastaks kavandatud maksutulust, mullu samal ajal oli laekumine12,6%. Sotsiaalmaksu saadi viimase kuuga 671 miljonit krooni oodatud 900 miljoni asemel. Halvasti ei laeku üksnes sotsiaalmaks, vaid ka üksikisiku tulumaks. Maksuameti peadirektor Aivar Sõerdile teeb aga eriti muret aktsiiside ja käibemaksu alalaekumine, kus on suurim tagasiminek.

Maksuplaani täitmata jätmise tänavu kahel esimesel kuul saaksime panna sotsiaalmaksu maksmise uuenduse arvele. Kolmandat kuud kestev maksutulude alalaekumine annab juba märku valest prognoosist. Maksutulude laekumise tempo näitab pealegi aeglustumise tendentsi. Kui see suundumus järgnevatel kuudel jätkub, võib meie hinnangul riigieelarvest tänavu puudu jääda 1,5 miljardit krooni ning pensioni- ja haigekassa jääks miinustesse vähemalt miljardi krooniga.

Probleem ei kannata oodata, kuni uus valitsus ametisse astub ja uude rolli sisse elab. Mart Siimanni valitsus peab asuma kohe parimat lahendusvarianti koostama. Lasub ju Siimanni valitsusel vastutus nii eelarve kokkupanemise kui paljude valimiste eel tehtud populistlike otsuste eest, nagu näiteks pensionide tõstmine.

Esmalt võiks valitsus välja otsida selle eelarvevariandi, mille ta koostas siis, kui riigikogu esimese eelarve-eelnõu tagasi saatis. See variant sobiks tänaste oludega paremini. Katta jooksvaid kulusid laenuga on ajutine abinõu, mis pealegi nõuab intresside tasumist ja kasvatab jooksevkonto defitsiiti. Kui on aga oht, et riik ei suuda oma kohustusi täita, tuleb ka laenu peale välja minna või võtta raha stabilisatsioonireservist.

Pensionide maksmise nihutamine kuu lõppu, nagu kavandab sotsiaalkindlustusamet, on tehniliselt teostatav, kuid inimlikult mitte -- pensionärid ei saa elamist edasi lükata. Seadus ei luba pensione vähendada, ehkki Mart Laar viitas ühes valimisstuudios sellisele võimalusele. Seaduse muutmine on aeganõudev ja otsus kasvataks inimestes negatiivseid emotsioone.

Aprilli pensionide maksmiseks võiks aga sotsiaalkindlustusamet laenata raha riigikassast, nagu valitsus võttis jaanuaris laenu pensioni- ja haigekassast.

Hetkel kuum