Kadi Heinsalu • 10. märts 1999 kell 22:00

Sotsiaalminister annab peaministrile aru

Eile esitasid sotsiaalkindlustusamet ja keskhaigekassa sotsiaalministeeriumile ülevaate eelarvete rahalisest seisust. Kummaski fondis on jämedates joontes kolmandik planeeritud sotsiaalmaksust puudu.

Sotsiaalministeeriumi kantsler Hannes Danilov ütles eile õhtul, et olukord on raske, sellest on kõik aru saanud, kuid midagi katastroofilist ta ka ei prognoosi.

Danilovi sõnul töötab ministeerium lähiajal välja oma ettepanekud vähesest maksulaekumisest tingitud probleemide lahendamiseks. «Kui otsustatakse, et on tegemist kriisiga, siis töötame välja kriisiprogrammi,» jätkas ta.

Sotsiaalkindlustusamet kaalub tuleval nädalal pensionide väljamaksmise tähtpäevade hajutamist alates aprillist.

Sotsiaalkindlustusameti pearaamatupidaja Diana Kalvik täpsustas, et pensionide väljamaksmist mitte ei lükata edasi, vaid hajutatakse kümmekonna päeva peale.

Praegu makstakse 60% pensionidest välja kuu esimesel viiel päeval, edaspidi pikeneb see aeg näiteks 10. kuupäevani.

Märtsi alguseks ei olnud kogu pensionideks vajaminev raha koos ja sotsiaalkindlustusamet pidi võtma 27 miljonit krooni oma eelmise aasta ülejäägist.

Ühes kuus kulub pensionide väljamaksmiseks 540 miljonit krooni.

Seni on sotsiaalkindlustusamet katnud oma jooksvaid puudujääke reservide abil. Aasta alguses oli reservi suurus 833 miljonit krooni, praeguseks on sellest alles umbes 175 miljonit krooni, millest omakorda suur osa on kinni pankrotistunud pankades -- Eesti Maapangas ja EVEA Pangas.

Sotsiaalmaksu ravikindlustuse ossa on alates jaanuaris laekunud 540 miljonit krooni, kuid pidanuks laekuma 752 miljonit, arvutas keskhaigekassa pearaamatupidaja Juta Püvi.

Pearaamatupidaja Püvi lisas, et tänu eelmise aasta eelarve jäägile tulevad nad kulutuste katmisega kuidagi toime, kuid see ülejääk väheneb pidevalt.

Haigekassal on kolme nädala reserv aasta alguse kasutamata jäägi arvel, see on umbes 280 miljonit krooni.

Tallinna haigekassa direktor Eve Karmo sõnas, et nende haigekassat rahapuudus veel ei kummita, seni on kõik kulutused tänu reservile kaetud.

Kui maksulaekumine sama kehvas tempos jätkub, on Karmo hinnangul poole aasta pealt kõik haigekassad rahapuuduses.

Hetkel kuum