11. märts 1999 kell 22:00

Kui tõsiseltvõetav on Soome ametiühingu uus ähvardus?

Meie partnerid Soomes ei ole küll sellest, midagi kuulnud. Oma ettevõtte puhul ma küll ei näe, mismoodi võiksid Soome ametiühingud meie firmale survet avaldada.

Soome osatähtsus Linette toodangu ekspordis on suur, aga meie firma ei tee Soome allhanget. Sellepärast on ainus võimalus meie mõjutamiseks täiendavate sisseveotollide kehtestamine, kuid vaevalt ametiühing suudab selliseid asju riigi tasandil läbi suruda. Tahta võib muidugi palju. Ka mina tahaksin sama suurt palka nagu saavad Soome ettevõtete juhid.

Ma olen sellel teemal jõudnud juba rääkida ka oma Soome partneritega ja neile on asi väga selge. Et soomlased saaksid sellel alal jätkata, peavad nad kindlasti omama koostööpartnereid väljaspool Soomet, odavama tööjõuga maades. Eelkõige selleks, et säiliks töökohad Soomes.

Usun, et Soome ettevõtjad teevad oma ametiühingutele ise asja selgeks.

Ma ei julge seda konflikti väga põhjalikult kommenteerida, sest ei ole näinud sellist paberit, kus oleks Soome tekstiili- ja rõivatööstuse ametiühingu ametlik seisukoht kirjas. Selge aga, et selline suhtumine meie naabrite poolt hakkab ühes või teises asjas järjest rohkem ilmnema.

Formaalses mõttes võib muidugi rääkida Eesti puhul sotsiaalsest dumpingust, aga me teame ju kõik, et meie palku ei hoita kunstlikult madalal, vaid siin on majanduslikud põhjused.

Ma ei näe neid hoobasid, kuidas Soome ametiühing võiks Eesti kergetööstusettevõtetele survet avaldada. Nii hulluks ei saa asi küll minna, nagu laevanduse puhul. Praegu on tegemist lihtsalt poliitilise fraasiga, aga see teeb lihtsalt meele ärevaks ja sunnib teatud valvsusele.

Sellesse peaks suhteliselt tõsiselt suhtuma, sest ametiühingud on Soomes arvestatav jõud. Liigseks paanikaks aga põhjust ei ole, sest Soome rõivafirmad elavad väga tugevalt Eesti tootmisbaaside arvel.

Kui võrrelda Eesti Merelaevanduse probleemiga, siis ma näen, et need hoovad, mille abil Eesti kergetööstusettevõtetele saab survet avaldada, on nõrgemad. Merelaevanduse puhul oli tunda, et initsiatiiv ei tulnud mitte ametiühingute poolelt, vaid kuskilt kaugemalt. Rõivatööstuse puhul ma hästi ei usu, et Soome tootjad hakkaksid ametiühingut kütma üles Eesti tootjate vastu. Suur osa Soome tootjatest saab suure osa oma toodangust Eestist.

Sellepärast arvan, et need hoovad on nõrgemad. Milliseid survevahendeid hakatakse kasutama, on praegu raske arvata, kuid kui need jäävad reklaami ja propaganda tasandile, siis on need kindlasti vähemefektiivsed, kui olid Eesti Merelaevanduse puhul.

Hetkel kuum