11. märts 1999 kell 22:00

Taanis loomisel suur finantskontsern

Lõpuks jõudis siis struktuurimuutmisjärg Unibanki kätte, mida on seni pakutud võimalikuks osapooleks igas kaalumisel olevas Põhjamaade pankadeühinemises.

Finantsturgudel teatakse, et nii Rootsi SEB kui MeritaNordbanken on tundnud huvi Unibanki ostmise vastu. Kuid lahendus tuli siiski Taanist enesest ning seisneb selles, et Unibank eesotsas tegevjuhi Thorleif Krarupiga loob omaenda väikese impeeriumi.

Tryg-Baltica aktsionäride aktsiad konverteeritakse valdusfirma Unidanmark aktsiateks suhtes kolm Uniaktsiat kaheksa Tryg-Baltica vastu. Taani aktsiaturg võttis liitumisteate positiivselt vastu ja kohe tõusis nii Unibanki kui Tryg-Baltica aktsiate kurss. Analüütikute sõnul leidis Unibank liitumisega ka efektiivse tõrjevahendi võimalike välisostjate vastu.

Thorleif Krarup näeks meeleldi, et ka teised finantskontsernid uue firmaga liituksid. Säärane mõtteavaldus on Põhjamaades viimasel ajal üsna tavaliseks saanud, sest ka varem ühinenud soomlaste-rootslaste MeritaNordbanken, rootslaste-norralaste Skandia-Storebrand ja taanlaste Kapital Holding on kutsunud teisi lahkesti sama tegema.

Uue kontserni juht selgitab oma Taani-sisest valikut järgmiselt: «Tryg-Baltica on juhtiv kindlustusfirma Taanis. Ühinedes saab meist üks suurimaid kapitalihaldajaid Põhjamaades.» Ta toob esile ka märgatava kokkuhoiu nii arvutitehnoloogilise kui müügi poole pealt ning usub, et see ilmneb juba kolme-nelja aasta pärast.

Põhjendus oli esitatud ilmselt selle pärast, et finantssektoris ei hinnata varakindlustust selle suhteliselt väikese tulususe tõttu ning näiteks Rootsi SEBi pank just loobus oma kindlustusfirmast Trygg-Hansa.

Unidanmark tahab säilitada edaspidi mõlemad kaubamärgid - Unibank ja Tryg-Baltica. Unidanmarki 1998. aasta maksude-eelne kasum on kokku 5,3 miljardit Taani krooni, kontsernis töötab 13 200 inimest.

Pärast liitumisprotsessi lõppemist ostetakse oma aktsiaid tagasi ühe miljardi Taani krooni eest.

Autor: DI

Hetkel kuum