Sirje Niitra • 14 märts 1999

Kogu toodang Saksamaale

«Kavatseme tootmise käima panna 80protsendilise saksa efektiivusega ja saavutada kasumi suuruseks 15 protsenti käibest,» ütles Balti Pressvormide noor nõukogu esimees Andrus Kaldalu (23).

Ettevõte kuulub 50 protsendi ulatuses Saksa firmale Dewa ja seda juhib kohapeal sakslasest direktor Theodor Daut. Toodangu turustamisega tegeleb Saksamaal ettevõtte müügijuht.

Kolm aastat tagasi alustas tehas pressvormide tootmisega ja aasta müügikäive oli siis vaid miljon krooni. Dauti sõnul on eesmärgiks seatud pressvormidelt lõpptoodangule üle minna. Kahe nädala pärast alustab tööd alumiiniumi survevalu tsehh. Tootenäidised on juba olemas. Tegema hakatakse mitmesuguseid detaile Saksamaale Mercedes-Benzi, Volskwageni ja Audi autode tarbeks. Teise valmistootena näitas Daut õmblusmasina osa, mis läheb näidisena kuulsale Singeri tehasele. Projekteerijate laual on Norma turvavööde kinnitusdetaili joonised. Tootmisdirektori Vladimir Frishmani hinnangul on autotööstuse hankijaks raske saada, sest seal esitatakse tellimused pika aja peale. Kaldalu sõnul on siin olnud suureks abiks sakslasest omanik. «Tegeliku edu tagab aga tarnetähtaegadest kinnipidamine,» lisas ta.

Tehas teeb ka plastmassvalu. Esimene toode sel alal oli alkomeetri huulik Saksa politsei tarbeks. Kui Saksamaal hakatakse alkoholijoobe määrajaid müüma igas joogikohas, nagu plaanis, toob see ka lisatellimuse Balti Pressvormidele, selgitas tootmisdirektor. «Sellist toodet keegi teine ei tee,» oli ta kindel.

Aastas üle kahe korra rohkem pressvorme tootva ASi Pioneer juhatuse esimees Aleksander Kuzin ütles, et Balti Pressvormides ta enda juhitavale ettevõttele konkurenti ei näe. Tema hinnangul on konkurents ainult hinnas ja odavalt saab toodangu alati maha müüa.

Pioneeris valmistatud pressvormid, millest enamik läheb samuti eksporti, on 30 protsenti kallimad kui Balti Pressvormide omad. 40 protsenti Pioneeris toodetud pressvormidest leiab kasutust autotööstuses ja selle üks lõpptarbija on USA firma General Motors. Kuzini sõnul tagab Pioneeri toodangule turu eelkõige firma tuntus.

Hetkel kuum