14 märts 1999

Primakov: me vajame sadamaid

See sai selgeks peaminister Jevgeni Primakovi mõtteavaldustest, mille ta tegi veebruari lõpul Peterburi külastades. Projektide elluviimise peamiseks takistuseks on rahapuudus.

Uute sadamate eesmärk on vähendada Venemaa kaubavoogusid läbi Balti sadamate. Ekspertide hinnangul veetakse Venemaa sadamate vähese läbilaskevõime tõttu Eesti, Läti ja Leedu sadamate kaudu aastas 48 miljonit tonni naftasaadusi ja 35 miljonit tonni muid impordi- ja ekspordiveoseid, iga tonni pealt teenivad Baltimaad 14--16 dollarit. Kui Venemaa kolm sadamat on valmis, saaksid Vene firmad sealtkaudu kaupu vedades esialgsetel hinnangutel iga tonni pealt 5 dollarit säästu. Kolme sadama aastakäibeks on arvestatud 95 miljonit tonni veoseid aastas.

Sadamate ehituskuludeks on arvestatud 4,1 miljardit dollarit ehk umbes miljard dollarit aastas, mis Venemaa praeguses majandusolukorras tundub fantastiline.

Kuna välisinvestorid on huvist hoolimata jäänud äraootavaks, siis soovitab programmi «Venemaa merelaevanduse taastamine» peadirektsiooni asejuhataja Vadim Antipov praegu kaasata sadamate investeerimisse Venemaa ekspordifirmasid, kes ise on huvitatud vedude suurendamisest Vene sadamate kaudu. Antipov loodab, et lähiajal annab valitsus sadamakrediitidele riikliku tagatise. Sest Peterburis käies lubas Primakov anda riikliku garantii 200 miljoni Saksa marga suurusele laenule, mis ilmselt eraldatakse Ust-Luuga sadama söeterminaali ehitamiseks.

Väidetavalt on ka saavutatud Primorski sadama esimese järgu ehitamise finantseerimise lepe, mille suurus on 100--400 miljonit dollarit. Tõenäoline investor on Vene naftatransportöör Transneft.

Batareinaja sadam on seni veel tehnilise dokumentatsiooni koostamise staadiumis. Selle projekti peamine tellija ja rahastaja on Surgutneftegaz, mille Peterburi filiaali peadirektor Viktor Manoilin ei usu ehitustööde algamisse enne selle aasta lõppu.

Kohalik võim ei jaga sugugi peaministri optimismi uute sadamate ehitamise kiirendamise suhtes. Nii Peterburi kuberner kui ka tema asetäitjad on seisukohal, et täielikult piisaks Peterburi merekaubasadama rekonstrueerimisest.

Autor: Larissa Taskajeva

Hetkel kuum