15 märts 1999

Äripäev -- parempoolse valitsuse trubaduur

Kurioosne on olukord, kus ajakirjandus on end poliitiliselt määratlenud. Äripäeva toimetus teatas oma poliitilistest veendumustest piisavalt selgelt enne valimisi. Hetkel tundub, et uue valitsuse selgrooks saavad Reformierakond ja Isamaaliit, keda Äripäeva toimetus on jäägitu ustavuse ja ennastohverdava sihikindlusega toetanud. Analooge võib leida vaid NLKP ja EKP omaaegsete häälekandjate hulgast.

Ettevõtjana saan ma aru, miks Äripäev toetab ettevõtjatele sõbralikke poliitilisi erakondi. Ajaleht on omanikele tulu taotlev ettevõte, mistõttu on arusaadav, et soovitakse saada paremaid ettevõtlustingimusi jms. Kuna Äripäeva tellijateks on eraettevõtted, siis on mõningas mõttes Isamaa ja Reformierakonna lausa maitsetu toetamine vabandatav. Samas ei saa unustada ka muud. Noaotsana on üleval küsimus, kas Äripäeva toimetus suudab edasi tegutseda uurivana ja kriitilisena. Kas ennast poliitiliselt määratlenud ajakirjandus on suuteline kritiseerima ka «oma» valitsust ja «omi» erakondi.

Tundub, et Äripäeval on ees rasked ajad. Ajakirjanike vaba ja uuriv tegevus võib lõppeda, sest «omade» kritiseerimine võib mitte kõne alla tulla.

Äripäeva omanikel on edasise tegevuse kavandamiseks mitmeid variante. Esimene variant: Äripäevast saab parempoolse valitsuse trubaduur. Kannatab lehe kvaliteet ja lugejaskond. Väheneb lehe tellimine, sest miks lugeda ühte ja sama asja valitsuse pressiteadetest ja Äripäevast. Kahjusaajateks on lehe omanikud.

Teine variant: Äripäeva arengu ja tellijate huvides sunnitakse lahkuma suur osa senisest toimetusest ja loobutakse osaliselt truudusevandest parempoolsetele erakondadele. Kahjusaajateks on omanikud ja töövõtjad.

Kolmas variant: vaatamata truudusevandele hakatakse parempoolset valitsust kritiseerima. Kerkib küsimus toimetuse eetikast üldse. Suurimaks kahjusaajaks on lehe omanikud. Ilmselt ei soovi ettevõtjad lehte, kelle töötajad on nende valitsuse «reetnud».

Neljas variant: Äripäev muudab oma suundumusi, muutub ettevõtjate ajalehest kõrge- ja keskmisepalgaliste töövõtjate ajaleheks. Muud variandid: Äripäev hakkab kirjutama pseudoprobleemidest, leiab uue vaenlase, muutub statistikaameti päevakirjaks või lihtsaks informatiivseks ajaleheks, kus ei avaldata kriitilisi seisukohti valitsuse tegevuse kohta.

Äripäevale pole uute valdkondade ja uue identiteedi leidmine kerge. Juhul kui Äripäeva toimetus ei suuda ennast häälestada kriitikalainele, võtab selle rolli endale mõni teine leht. Nõudlus parempoolse valitsuse kriitika ja analüüsi järele pole kadunud ja ilmselt ei kao mitte kunagi.

Hetkel kuum