15 märts 1999

Schröder võtab ohjad

Saksamaa neli kuud kestnud vägikaikavedu valitsuse küsitava väärtusega majanduspoliitika läbisurumisel on nüüd läbi ning punaroheliselt valitsuselt oodatakse edaspidi paremat läbisaamist majandusringkondadega, selget kursimuutust maksu- ja pensionireformi küsimustes ning tööturgu ahistavate piirangute kaotamist.

Traditsionaalset sotsiaaldemokraatlikku poliitikat ajanud Lafontaine oli välisinvestorid Frankfurdi börsilt eemale kohutanud, sest tema kavandatud maksureformi tõttu ootas energia- ja kindlustusfirmasid maksukoormuse tõus. Investorite kiire naasmise järel hakkasid nende firmade aktsiad kohe kerkima ja kasvas ka käive. Märgatavalt tugevnes ühisraha euro.

Euroopa keskpanga president Wim Duisenberg kiitis Hans Eicheli valimist uueks Saksamaa rahandusministriks. Turgudel peeti seda selgeks signaaliks, sest Lafontaine oli oma teravate sõnavõttudega ja intressi alandamise nõuetega raskendanud keskpanga tegevust euro stabiilsuse ja usaldusväärsuse suurendamisel. Prognoositakse, et Eichel jätab edaspidi keskpanga rahule, mis annab keskpangale palju rohkem mänguruumi eurotsooni majanduse muutustele reageerimisel.

Kantsler Gerhard Schröder süüdistas läinud nädalal Lafontaine'i maksureformi ettevalmistamisel strateegilistes vigades, mille tõttu osa firmasid ähvardas oma tegevuse välismaale kolida. Eicheli ülesanne on nüüd need «vead» lahendada. Alustatakse ettevõtete maksude lihtsustamist ja ühtlustamist, et aastal 2000 ei tõuseks ettevõtete maksukoormus üle 35%.

Kui Saksamaa eelmine, kristlike demokraatide valitsus oli ajanud ranget eelarvepoliitikat ja palkade võimalikult vähest tõstmist, siis Lafontaine tegi 180kraadilise pöörde ja väitis, et just palgatõus, madalamad maksud ja intressid aitavad sisemaist nõudlust elavdada.

Schröderi ja uue rahandusministri Eicheli lahendust ei tea veel keegi, kuid oletatakse, et nad võtavad eeskuju Suurbritanniast ja USAst ning ajavad ettevõtjasõbralikumat poliitikat. Põhieesmärk on koos majandusringkondadega luua soodsad eeldused uute töökohtade tekkeks. See tähendab eelkõige majandust ja tööturgu ahistavate piirangute kaotamist.

57aastast Hans Eichelit peetakse värvituks poliitikuks, kuid heaks finantsasjatundjaks. Ta sai kuu aega tagasi lüüa Hesseni liidumaa valimistel ja astub tagasi selle peaministri kohalt. Eichel on parlamendi teise koja, liidunõukogu esimees. Tal on probleeme ajakirjandusega suhtlemisel, sest väljendub igavalt ja raskestimõistetavalt.

Lafontaine'i lahkumine tugevdab märgatavalt kantsler Schröderi positsiooni -- ta võtab üle sotsiaaldemokraatliku partei juhi koha, vabaneb tugevast kritiseerijast valitsuses ning saab valitsuse alguskuude probleemid ajada Lafontaine'i kaela.

Autor: KL

Hetkel kuum