Kolmikliit soosib infotehnoloogiat

Paremerakondade veel kinnitamata koalitsioonileppe ühe punkti kohaselt alaneb käibemaks infotehnoloogia soetamisel seniselt 18 protsendilt viiele. Eesti suurima arvutitootja ASi Microlink tegevjuht Allan Martinson ütles, et selline käibemaksu alandamine on üsna tavapärane abinõu riigi arenemisel.

Martinsoni sõnul peaks käibemaksu alandamine andma klientidele parema võimaluse osta uusi ja kvaliteetseid arvuteid ja sellega seotud infotehnoloogiat. Hinnanguliselt suureneb arvutifirmade käive seejärel 12 protsenti.

Kolmikliit kavatseb kiirendada ka suurte infrastruktuuri objektide ehitamist, mis aitaks kaasa ettevõtluse arendamisele.

Kolmikliit tahab võimule tulles ära muuta ka 1. aprillist kehtima hakkava kõrgema autoaktsiisi ning pidurdada teiste aktsiiside kasvamist. Samuti tahab võimalik valitsusliit demonopoliseerida infrastruktuuri ettevõtteid ja tõhustada kontrolli monopolide üle ning toetada põlevkivi ja elektrienergia tootmist.

Koalitsioonileppe kohaselt tuleb ASi Eesti Raudtee erastamisse kaasata väliskapital.

Kavas on välja töötada ka varjatud kartellikokkulepete sõlmimist välistav programm ja maksudistsipliini parandamise programm ning Ida-Virumaa sotsiaalseid pingeid leevendav arenguprogramm.

Reformierakonna nõudmisel on koalitsioonileppes punkt, mille kohaselt on alates 1. jaanuarist 2000 tulumaksust vabastatud ettevõtete investeeringud oma arengusse, uute töökohtade rajamisse, sotsiaalsfääri ja hariduse arendamisse, samuti oma töötajate sotsiaalseks kaitsmiseks. Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich ütles, et põhimõtteliselt tähendab see kõigi investeeringute vabastamist tulumaksust.

Riigieelarve menetlemisel riigikogus soovivad paremerakonnad välistada igasuguste pisiprobleemide üksikasjalikku lahkamist. Koalitsioonilepe sisaldab ka negatiivse riigieelarve koostamise võimalust.

Paremerakonnad kavatsevad toetada ettevõtluse arenduskeskusi ja neid juurde luua, arendada ekspordi garanteerimise süsteemi ja tõhustada finantsjärelevalvet.

Hetkel kuum