Riigikogu esimene koolipäev

Ametivande loeb ette riigikogu vanim liige Kaljo Kiisk ning seejärel käivad kõik ükshaaval ametivandele alla kirjutamas. Tervelt 53 neist teevad seda elus esimest korda.

Kui teised vastsed riigikogulased tervitavad kummardusega nii parlamenti kui president Lennart Meri, siis Savisaar kingib riigipeale vaid kerge poolviltuse noogutuse. Presidendi ja Keskerakonna juhi suhted on pingelised juba 1995. aasta lindiskandaalist peale.

Esimesel istungil valitakse nagu ikka salajasel hääletusel riigikogu esimees ja aseesimehed. Enne pikka hääletusjärjekorda seisma minekut saavad uusimad riigikogujad kaasa põhjalikud õpetussõnad, kuidas hääletuskabiinis käituda.

Riigikogusse pääsemise puhul uue kihnu kampsuni ostnud Isamaaliidu fraktsiooni liige Jaan Leppik tunnistab, et tunne on esialgu veider, aga siiski mitte eriti erinev eeldatust. «Olen avastanud, et mõned kõrgina tundunud poliitikud on tegelikult päris toredad inimesed,» ütleb Leppik. «Ja mõni inimene, keda seni mõnusaks suhtlejaks pidasin, osutus valimiskampaania käigus tõeliseks populistiks.»

Peale Leppiku ostsid mitmedki poliitikud endale uue portfelli ja täiendasid lipsutagavara.

Riigikogu juhatuse valimised kulgevad igati reglemendi kohaselt, kui mitte arvestada, et enne uue spiikri nime teatamist kukub Liia Hännile rõdult kaela fotoaparaadi otsik ja aseesimeestele antud häälte lugemisel täidab saali elektroonilise kõlaga Beethoveni «Elisele».

«Meil on kord, et mobiilid lülitatakse istungi ajaks välja ja see käib isegi meie armastatud Kalev Kallo kohta,» teeb vastne riigikogu esimees Toomas Savi Keskerakonna ühele liidrile märkuse.

Pidutsema värsked rahvaasemikud pärast esimese istungi lõppu aga ei lähe, sest peod peeti juba eelmisel päeval ära. Küll ostetakse hääletamiste vaheajal puhvetist ohtralt tomatimahla.

Hetkel kuum